Արցախից 11 բուժառու Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ
Այսօր՝ օգոստոսի 8-ին ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 11 բուժառուներ,  անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Արցախի գրասենյակի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ՝ 11-օրյա լիակատար արգելափակումից հետո։
Նշված բուժառուներից 9-ը ստանում են ծրագրային հեմոդիալիզ, սակայն դեղորայքի և բժշկական պարագաների սակավության պատճառով չեն կարողանում ստանալ անհրաժեշտ բուժօգնություն և կանգնել են մահվան վտանգի առջև, իսկ մյուս 2 բուժառուները քաղցկեղի պատճառով գտնվում են ծանր վիճակում:
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 9 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
Ադրբեջանական կողմը շարունակաբար արգելում է Կարմիր խաչի մեքենաներով խիստ անհրաժեշտ դեղորայքի և բժշկական պարագաների մատակարարումը Արցախ, իսկ բազմաթիվ բուժառուներ դեռևս սպասում են իրենց տեղափոխությանը Հայաստանի Հանրապետություն և Արցախ վերադարձին:
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 30 երեխա, 8-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 80 հիվանդ, 8 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

11 patients from Artsakh were transferred to RA specialized medical centers under the escort of the Red Cross
Today, on August 8, 11 medical patients from the "Republican Medical Center" CJSC of the Ministry of Health of the Republic of Artsakh were transferred to RA specialized medical centers with the mediation and accompaniment of the Artsakh office of the International Committee of the Red Cross to receive urgent specialized medical care, after an 11-day complete blockade.
9 of the mentioned patients are receiving scheduled hemodialysis. Still, due to the lack of medicines and medical supplies, they cannot accept the necessary medical care and face the risk of death, and the other 2 patients are in serious condition due to cancer.
During the day, it is planned to return 9 medical patients, along with their companions, to Artsakh by ICRC vehicles, who were once referred to Armenia for treatment within the framework of the state order.
The Azerbaijani side continuously prohibits the delivery of much-needed medicines and medical supplies to Artsakh by Red Cross vehicles, and many medical patients are still waiting to be transported to the Republic of Armenia and back to Artsakh.
Currently, 30 children are receiving inpatient treatment in the "Arevik" medical center; 8 are in the neonatal and intensive care unit. At "Republican Medical Center" CJSC, 80 patients receive inpatient treatment, 8 are in the intensive care unit, and 4 are in critical condition.