Ադրբեջանն ուզում է հրաժարվել եռակողմ հայտարարությունից և շարունակել պատերազմը. Արայիկ Հարությունյան
Ադրբեջանն ուզում է հրաժարվել եռակողմ հայտարարությունից և շարունակել պատերազմը։ Այս մասին Արցախի հանրային հեռուստատեսության հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Սա արդեն պատերազմ է, պատերազմի շարունակություն պաշարման միջոցով, ապա դրա արդյունքում Արցախը դարձնելով մեծ համակենտրոնացման ճամբար՝ իրականացնելով ցեղասպանություն»,-շեշտել է Հարությունյանը:
Նա մեջբերել է Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունը, որն արել է Բրյուսելում եռակողմ հանդիպումից առաջ, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպման ժամանակ՝ հայտարարելով, որ Զանգեզուրի՝ իր ձևակերպմամբ միջանցքը պետք է աշխատի Լաչինի միջանցքի տրամաբանության շրջանակներում։
«Առաջին փուլում դրա վրա ուշադրություն չենք դարձրել: Մենք մտածում էինք, որ հայտարարություն է՝ ճնշում գործադրելու Հայաստանի իշխանությունների վրա ՝ ստանալով առավելագույնը եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետից, որը վերաբերում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը, մանավանդ որ նշված էր Նախիջևանի և Ադրբեջանի հետ կապի մասին,բայց Ադրբեջանը հետագա իր վարքագծով, վարած քաղաքականությամբ կարևորում էր դա։ Կարող եմ նաև այսօր հայտարարել, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր ճնշումներրը՝ առավելագույնը կորզելու։
Մենք պետք է ֆիքսենք, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայերին ինչ-որ տեղ նաև պատանդի կարգավիճակով պահելու ցանկություն ունի, զուգահեռ իրականացնելով ցեղասպանություն և ճնշում գործադրել Հայաստանի իշխանությունների և միջազգային դերակատարների վրա Զանգեզուրի ճանապարհի առավել արտոնյալ տարբերակ ունենալու համար»,-մանրամասնել է Հարությունյանը։

Азербайджан хочет отказаться от трехсторонней декларации и продолжить войну. Араик Арутюнян
Азербайджан хочет отказаться от трехсторонней декларации и продолжить войну. Об этом в беседе с Общественным телевидением Арцаха заявил президент Республики Арцах Араик Арутюнян.
«Это уже война, продолжение войны через осаду, а в результате превращение Арцаха в большой концлагерь, осуществляя геноцид», — подчеркнул Арутюнян.
Он процитировал заявление президента Азербайджана, сделанное им перед трехсторонней встречей в Брюсселе, во время встречи с генеральным секретарем НАТО о том, что Зангезурский коридор, согласно его формулировке, должен работать в рамках логики коридора Лачина.
«На первом этапе мы не обращали на это внимания. Мы думали, что это заявление для давления на власти Армении, максимально используя 9-й пункт трехстороннего заявления, в котором говорится об открытии региональных коммуникаций, тем более, что упоминалось о Нахичевани и связи с Азербайджаном, но Азербайджан еще больше подчеркивал это своим поведением и политикой. Я также могу сегодня заявить, что Азербайджан продолжает свое давление, чтобы получить максимум.
Мы должны зафиксировать, что Азербайджан хочет держать в заложниках армян Нагорного Карабаха, осуществляя при этом геноцид и оказывая давление на власти Армении и международных акторов, чтобы иметь более благоприятный вариант Зангезурской дороги", - уточнил Арутюнян.