Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԿԽՄԿ նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ
Օգոստոսի 1-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ:
Քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը։
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման հրամայականը, ԼՂ սննդի, դեղորայքի և առաջնային անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարման հրատապությունը:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ստեղծված պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղում մուտք ունեցող միակ միջազգային մարդասիրական կազմակերպության՝ ԿԽՄԿ գործունեության պատշաճ, շարունակական ապահովման կարևորությունը և դատապարտելի համարել Ադրբեջանի կողմից ԿԽՄԿ հումանիտար գործունեությունը խանգարելուն և հեղինակազրկելուն ուղղված Ադրբեջանի փորձերը: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է հուլիսի 29-ին բուժման նպատակով ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխվող՝ լուրջ առողջական խնդիրներ ունեցող Վագիֆ Խաչատրյանի՝ Ադրբեջանի սահմանային ծառայության կողմից առևանգման դեպքին՝ այն որակելով նենգ և անընդունելի արարք՝ ընդդեմ միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերի և միտված ԼՂ ժողովրդի էթնիկ զտմանը:

On August 1, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan spoke with Miryana Spolyarich Eger, President of the International Committee of the Red Cross.
The humanitarian crisis created in Nagorno-Karabakh due to Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor was discussed.
Ararat Mirzoyan stressed the imperative of immediately removing the blockade of the Lachin Corridor and the urgency of supplying NK with food, medicine, and other necessities.
Minister Mirzoyan emphasized the importance of the proper and continuous provision of the ICRC, the only international humanitarian organization with access to Nagorno-Karabakh under the existing conditions, and condemned Azerbaijan's attempts to disrupt and discredit ICRC humanitarian activities. In this context, Minister Mirzoyan referred to the kidnapping of Vagif Khachatryan, who had severe health problems and was being transported from Nagorno-Karabakh to Armenia for treatment on July 29 by the border service of Azerbaijan, calling it an insidious and unacceptable act against the norms of international humanitarian law and aimed at the ethnic cleansing of the NK people.