«Մոսկվան այս պահին առաջարկում է գնալ Եվլախ՝ հանդիպման». Տիգրան Պետրոսյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Օգոստոսի 1–ին պետք է տեղի ունենար հանդիպում Սոֆիայում (Բուլղարիա)՝ Արցախի և Ադրբեջանի հասարակական կազմակերպությունների միջև։ Հետո Ռուսաստանը, այդ ամենը իմանալով ու խաղի մեջ մտնելով, փորձեց առաջ անցնել։ Հուլիսի 25–ին հանդիպում է կազմակերպել Լավրովը, որտեղ նա մեզ կոչեց «ազգային փոքրամասնություն», որը անընդունելի էր», - այս մասին «Ֆեյսբուքի» իր էջում լայվի ժամանակ հայտարարել է Արցախի նախագահին կից հակաճգնաժամային խորհրդի նախագահ Տիգրան Պետրոսյանը։
«Այդ ֆոնին ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի միջնորդությամբ ֆորմատը փոխվեց, և վաղը Բրատիսլավայում պետք է տեղի ունենար հանդիպում Ադրբեջանի և Արցախի ներկայացուցիչների միջև, սակայն երեկ չէ առաջին օրը Ադրբեջանը հրաժարվել է հանդիպումից՝ առանց պատճառաբանության»,- ավելացրել է Տիգրան Պետրոսյանը։
Ըստ նրա՝ վաղը կամ մյուս օրը դրսի ներկայացուցիչները կժամանեն Երևան, և որոշ քննարկումներ կլինեն։ Հետագայում կներկայացվի, թե ինչ քննարկումներ են տեղի ունեցել Արևմուտքի հետ, և ինչ առաջարկներ են ներկայացվել․
«Մոսկվան այս պահին առաջարկում է գնալ Եվլախ՝ հանդիպման։ Այսինքն, Մոսկվայում չի կազմակերպվում: Նամանավանդ, որ ազատագրական պայքարին մասնակցած մարդկանց սկսել են հատ-հատ առևանգել․ Վագիֆ Խաչատրյանի օրինակը տեսանք»,- ասել է հակաճգնաժամային խորհրդի նախագահը՝ համարելով դա Մոսկվայի կողմից ծաղր իրենց նկատմամբ։
«Քանի որ ԱՄՆ-ից և Եվրոպայից կան մեզ ուղղված կոնկրետ առաջարկներ, մենք սպասում ենք, որ այդ առաջարկներն էլ ի մի բերենք»,- ընդգծել է նա։

"1 августа в Софии (Болгария) должна была состояться встреча между общественными организациями Арцаха и Азербайджана. Тогда Россия, зная об этом решила вступить в игру, попыталась вырваться вперед. 25 июля Лавров организовал встречу, на которой назвал нас «национальным меньшинством», что было неприемлемо», — написал на своей странице в Facebook председатель антикризисного совета при президенте Арцаха Тигран Петросян.
На этом фоне при посредничестве США и Европы формат был изменен, и встреча представителей Азербайджана и Арцаха должна была состояться в Братиславе завтра, а не вчера, в первый же день Азербайджан отказался от встречи без повода", - добавил Тигран Петросян .
По его словам, завтра или послезавтра в Ереван прибудут иностранные представители, и будут проведены некоторые обсуждения. Позже будет представлено, какие обсуждения велись с Западом и какие предложения были представлены.
«Сейчас Москва предлагает поехать в Евлах на встречу. Другими словами, она организована не в Москве. Учитывая, что людей, участвовавших в освободительной борьбе, похищали один за другим. Мы видим пример Вагифа Хачатряна », — заявил председатель антикризисного совета, посчитав предложение издевательством Москвы.
« Поскольку есть конкретные предложения, адресованные нам из США и Европы, мы ждем, чтобы свести эти предложения воедино », — подчеркнул он.