Ադրբեջանի ԱԳՆ–ն՝ Վագիֆ Խաչատրյանի արգելանքի մասին
«Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հերթական անգամ զբաղվում է քաղաքական մանիպուլյացիաներով՝ միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղելու և ստանձնած պարտավորություններից խուսափելու նպատակով»,– այս մասին ասված է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մեկնաբանության մեջ՝ ի պատասխան Վագիֆ Խաչատրյանի ձերբակալության հետ կապված Հայաստանի ԱԳՆ հայտարարության։
«Ինչպես նշված է Ադրբեջանի  գլխավոր դատախազության տեղեկատվության մեջ, 1991 թվականի դեկտեմբերի 22-ին Վագիֆ Չերքեզովիչ Խաչատրյանը հայկական զինված կազմավորումների խմբի կազմում Խոջալուի շրջանի Մեշալի գյուղում իրականացրել է ադրբեջանական բնակչության ջարդ. «Ջարդի ժամանակ սպանվել է 25, վիրավորվել՝ 14, արտաքսվել 358 ադրբեջանցի։ Վագիֆ Չերքեզովիչ Խաչատրյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում է իրականացվել ԱՀ քրեական օրենսգրքի 103 (ցեղասպանություն) և 107 (դեպորտացիա կամ բնակչության բռնի տեղահանում) հոդվածներով, և դատարանի կողմից նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, և հենց այս քրեական գործի շրջանակներում նա հուլիսի 29-ին Հայաստան գնալու ճանապարհին բերման է ենթարկվել սահմանային անցակետում։
Հաշվի առնելով, որ Վագիֆ Խաչատրյանը բուժման նպատակով էր մեկնում Հայաստան, ապահովվել է նրա տեղավորումը Բաքվում գտնվող բուժհաստատությունում և նրան ցուցաբերվել է անհրաժեշտ բուժօգնություն։ Համապատասխան պայմաններ են ստեղծվել ԿԽՄԿ ներկայացուցիչների այցելությունների համար»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Ավելի վաղ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հայտնել էր, որ Հայաստան բուժման նպատակով տեղափոխվող և ադրբեջանցիների կողմից առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզական որևէ համակարգում առկա չէ վերջինիս հետախուզման վերաբերյալ տվյալ։

«МИД Армении в очередной раз занимается политическими манипуляциями с целью отвлечь внимание международного сообщества и уклониться от взятых на себя обязательств», — говорится в комментарии МИД Азербайджана в ответ на заявление МИД Армении в связи с арестом Вагифа Хачатряна.
«Как указано в информации Генеральной прокуратуры Азербайджана, 22 декабря 1991 года Вагиф Черкезович Хачатрян в составе группы армянских вооруженных организаций совершил массовое убийство азербайджанского населения в селе Мешали Ходжалинского района. «В ходе резни 25 азербайджанцев были убиты, 14 ранены, 358 депортированы. Вагиф Черкезович Хачатрян привлекался к уголовной ответственности по статьям 103 (геноцид) и 107 (депортация или насильственное перемещение населения) УК Азербайджана, и суд избрал в отношении него меру пресечения в виде заключения под стражу, и в рамках данного уголовного дела, 29 июля он был задержан на погранпереходе при попытке отправится в Армению.
Учитывая, что Вагиф Хачатрян направлялся на лечение в Армению, было обеспечено его помещение в медицинское учреждение в Баку и оказана необходимая медицинская помощь. Для визитов представителей МККК созданы надлежащие условия", - говорится в сообщении.
Ранее сотрудники Защитника прав человека РА сообщали , что ни в одной международной разведывательной системе нет информации о розыске Вагифа Хачатряна.