Անհերքելի է, որ կան ԼՂՀ անկախության ճանաչման համար բոլոր անհրաժեշտ հիմքերը. Արցախի ԱԺ-ն՝ ՄԱԿ-ի անդամ պետություններին
Այսօր՝ հուլիսի 27-ին, Արցախի ԱԺ րտահերթ նիստում ընդունվեց Արցախի ԱԺ ուղերձը՝ ուղղված ՄԱԿ-ի անդամ պետություններին:
«Հիմնվելով  ՄԱԿ-ի Կանոնադրության, ՄԱԿ-ի 1948 թվականի Մարդու իրավունքների համընդհանուր  հռչակագրի, ՄԱԿ-ի 1948 թվականի «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի, «Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» 1950 թվականի  եվրոպական կոնվենցիայի, «Ռասայական  խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին» 1965 թվականի  միջազգային կոնվենցիայի եւ Մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի եւ Մարդասիրական իրավունքի բնագավառում այլ միջազգային պայմանագրերի,  ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 1974 թվականի «Ագրեսիայի սահմանումը» որոշման, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 2005 թվականի «Բնակչությունը ցեղասպանությունից, էթնիկ զտումներից եւ մարդկության դեմ հանցագործություններից պաշտպանելու պարտավորության մասին» բանաձեւի,  «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին» 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ի հռչակագրի, 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության  Անկախության մասին համաժողորդական հանրաքվեի արդյունքների, «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Անկախության հիմունքների մասին» 1992 թվականի հունվարի 6-ի  օրենքի, ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի «ԼՂՀ պետական անկախության հռչակագրի տեքստը հաստատելու մասին» 1992 թվականի հունվարի 6-ի որոշման,  հակամարտ կողմերի միջեւ 1994 թվականի մայիսի 12-ի  «Կրակի եւ ռազմական գործողությունների լիարժեք դադարեցման մասին» համաձայնագրի, 1995 թվականի մարտի 31-ին ԵԱՀԿ Ղեկավար կազմի Առաջին հանդիպման ընդունած փաստաթղթի, 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի՝ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական բոլոր գործողությունների դադարեցման մասին Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կողմից ստորագրված Եռակողմ հայտարարության, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշման, Եվրախորհրդարանի 2023թ-ի հունվարի 19-ի «Լաչինի միջանցքի շրջափակման հումանիտար հետեւանքների մասին» բանաձեւը, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի (վերահաստատված հուլիսի 6-ին)   որոշումների, Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի  2023 թվականի հունիսի 22-ի բանաձեւի վրա.
Խստորեն դատապարտելով, որ ադրբեջանական կողմն առայսօր  պարբերաբար խախտում է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթները.
Ուշադրություն հրավիրելով, որ մինչեւ հիմա Ադրբեջանը չի կատարել հայ ռազմագերիների եւ պատանդառված քաղաքացիական անձանց ազատ արձակելու իր պարտավորությունները եւ  ամեն կերպ խոչընդոտում է ներքին տեղահանված անձանց վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ ու հարակից շրջաններ, ինչը, ըստ Հայտարարության դրույթների, պետք է տեղի ունենար ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հսկողության ներքո.
Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո անցած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչությանը սպառնացող վտանգները ոչ միայն չեն նվազել, այլեւ զգալիորեն ավելացել են։ Այս  կապակցությամբ արձանագրում ենք հետեւյալ իրողությունները.
- Ադրբեջանը, Հայաստանի հետ միաժամանակ, 1992 թվականի հունվարի 30-ին, անդամագրվելով Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության խորհրդակցությանը (ԵԱՀԽ, 1995 թվականից՝ ԵԱՀԿ), ստանձնել է պարտավորություններ:
ԵԱՀԽ-ն ճանաչել է այդ երկրների ինքնիշխանությունը, պայմանով, որ նրանք, իրենց հերթին, ընդունում են Լեռնային Ղարաբաղի պատկանելության հարցում եղած տարաձայնությունների փաստը եւ համաձայնվում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակը որոշվելու է միջազգային համաժողովում, որը տեղի է ունենալու ԵԱՀԽ-ի հովանու ներքո։ Երկու պետություններն էլ տվել են իրենց համաձայնությունը՝ խնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու պարտավորություն ստանձնելով։
Ադրբեջանը խախտելով ստանձնած պարտավորությունները՝ սանձազերծել է լայնածավալ ագրեսիա Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության  դեմ։ Կազմակերպելով  իր ինքնապաշտպանությունը, Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետությունն արժանի դիմադրություն ցույց տվեց եւ պաշտպանեց իր անկախությունը 1992-1994 թվականներին Ադրբեջանի նախաձեռնած պատերազմում։ 1994 թվականի մայիսին Ադրբեջանն ստիպված էր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ ստորագրել «Կրակի եւ ռազմական գործողությունների լիարժեք դադարեցման մասին» համաձայնագիր, որը ճանաչված էր միջազգային հանրության կողմից։
- Ադրբեջանի Հանրապետությունը, խախտելով միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը եւ խափանելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման բազմամյա բանակցությունների գործընթացը,  2016 թվականի ապրիլի 2-ին վերստին լայնածավալ ռազմական ագրեսիա է սանձազերծել Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության դեմ, որը դադարեցվել է Ոուսաստանի Դաշնության միջամտությամբ։
- Չնայած հրադադարի վերաբերյալ ձեռք բերված  պայմանավորվածությանը, Ադրբեջանը, Թուրքիայի համակողմանի աջակցությամբ եւ ռազմական գործողությունների անմիջական կառավարմամբ, Մերձավոր Արեւելքի տարբեր երկրներից հազարավոր  վարձկան ահաբեկիչների ներգրավմամբ՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին կրկին դիմել է լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի
Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության դեմ, որը դադարեցվել է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին «Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական բոլոր գործողությունների դադարեցման մասին Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների  կողմից» Եռակողմ հայտարարության ստորագրման արդյունքում։
-Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության  հրահանգով եւ համակարգմամբ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ին մի խումբ ադրբեջանցիներ,  «բնապահպանների» անվան տակ Շուշի-Քարինտակ ճանապարհի խաչմերուկում մուտք են գործել ՌԴ խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտի եւ արգելափակել Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) ու Հայաստանի Հանրապետությունների միջեւ գործող միակ ցամաքային Լաչինի միջանցքը, նաեւ խափանելով այդ տարածքով էներգակիրների՝ գազի  եւ էլեկտրականության մատակարարումը:
-2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն ընդունել է որոշում, որով Ադրբեջանին պարտավորեցվում է  ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ եւ բավարար միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով Հայաստանում բժշկական օգնություն ստանալու կարիք ունեցող ծանր հիվանդ անձանց տեղաշարժը:
-2023 թվականի փետրվարի 22-ին ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանն ընդունել է որոշում առ այն, որ Ադրբեջանը պարտավոր է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ եւ բավարար միջոցները Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների անարգել տեղաշարժի ապահովման համար՝ երկու ուղղություններով, որը վերահաստատվել է հուլիսի 6-ին:
- Արհամարհելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթները, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի եւ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի եւ հուլիսի 6-ին վերահաստատված որոշումները, Ադրբեջանը սույն թվականի ապրիլի 23-ին, ապօրինաբար անցակետ է տեղադրել միջանցքում՝ խորացնելով շրջափակումը, իսկ հունիսի 15-ից ամբողջությամբ պաշարման մեջ առնելով Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետությունը։
-Այսօրինակ հակամարդկային գործողությունների հետեւանքով Արցախում բնակվող 120 հազար խաղաղ բնակիչները (այդ թվում 30 000 երեխաներ) հայտնվել են  Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների իրական վտանգի առջեւ, շուրջ 30 հազար բռնի տեղահանվածներ էլ մինչ այժմ չեն կարողանում վերադառնալ իրենց մշտական բնակության վայրեր:
-Հետապնդելով  Արցախը հայաթափելու եւ ուժի կիրառմամբ  այն իր կազմի մեջ բռնակցելու անթաքույց նպատակ եւ, անպատժելիության պայմաններում խախտելով միջազգային իրավունքի գործող նորմերը, Ադրբեջանը հետեւողականորեն  ապօրինի կերպով զավթում է Լեռնային Ղարաաբաղի (Արցախի) Հանրապետության նորանոր տարածքներ, պարբերաբար գնդակոծում հայկական բնակավայրերը, սպանում եւ ահաբեկում խաղաղ բնակչությանը, ամեն կերպ խաթարում նրա բնականոն կենսագործունեությունը՝ անտանելի դարձնելով մարդկանց կյանքը, միեւնույն ժամանակ իրականացնում է հայկական պատմամշակութային ժառանգության նկատմամբ վանդալիզմի ակտեր։
Ահազանգելով, որ Ադրբեջանի կողմից պաշարման ենթարկված ԼՂ (Արցախի) Հանրապետության բնակչությունը կանգնած է ՀԱՅՐԵՆԱԶՐԿՎԵԼՈՒ եւ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրականացվող ՑԵՂԱՍՊԱՆ գործողությունների վտանգի առջեւ.
Հաշվի առնելով Արցախի բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ցեղասպան քաղաքականությունը եւ նրա բնակչության առջեւ ծառացած լրջագույն գոյաբանական սպառնալիքները՝ Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության Ազգային ժողովը՝ Արցախի ժողովրդի առաջնային մանդատով օժտված բարձրագույն ներկայացուցչական մարմինը, արտահայտելով հանրապետության ողջ բնակչության կամքն ու դիրքորոշումը,
ՈՒՂԵՐՁՈՎ ԴԻՄՈՒՄ Է
ՄԱԿ-ի անդամ պետություններին եւ
ԿՈՉ Է ԱՆՈՒՄ
Առաջնորդվելով ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված ազգերի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքով,  հիմք ընդունելով 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ի «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին» հռչակագիրը, Անկախության մասին 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ի համաժողորդական հանրաքվեի արդյունքները, ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Անկախության հիմունքների մասին» 1992 թվականի հունվարի 6-ի օրենքը, ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի «ԼՂՀ պետական անկախության հռչակագրի տեքստը հաստատելու մասին» 1992 թվականի հունվարի 6-ի որոշումը, ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության անկախությունը.
- Անհերքելի է, որ կան ճանաչման համար բոլոր անհրաժեշտ հիմքերը: Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետությունն իր ինքնորոշման իրավունքն իրականացրել է՝   չխաթարելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, չխախտելով ԽՍՀՄ Սահմանադրության համապատասխան դրույթները, «ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետությունների դուրս գալու մասին» 1990 թվականի ապրիլի 3-ի օրենքի սահմանումը, համաձայն որի «Ինքնավար հանրապետություններն ու ինքնավար կազմավորումներն իրավունք ունեն ինքնուրույնաբար վճռելու միության մեջ կամ նրա կազմից դուրս եկող միութենական հանրապետությունում մնալու հարցը, ինչպես նաեւ կարգավորելու սեփական պետական իրավական կարգավիճակի խնդիրը», միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը.
- Առավել քան համոզված ենք, որ ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների կողմից ԼՂ (Արցախի) Հանրապետության  ճանաչումը մեր ժողովրդի համար կդառնա անվտանգության վստահելի երաշխիք, կնպաստի իր պատմական հայրենիքում նրա բնականոն կենսագործունեության համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը, ինչպես նաեւ հարավկովկասյան տարածաշրջանում կայունության, երկարաժամկետ ու հաստատուն խաղաղության ապահովմանը.
- Խորապես համոզված ենք, որ վերահաս ողբերգությունը կանխելու միակ միջոցը Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության անկախության ճանաչումն է՝ ՃԱՆԱՉՈՒՄ ՀԱՆՈՒՆ ՓՐԿՈՒԹՅԱՆ սկզբունքի հիման վրա»,- ասվում է ուղերձում։

It is undeniable that there are all the necessary grounds for the recognition of NKR independence; the National Assembly of Artsakh to the member states of the United Nations
Today, on July 27, the message of the Artsakh National Assembly addressed to the member states of the United Nations was adopted at the special session of the National Assembly of Artsakh.
"Based on the UN Charter, the 1948 UN Universal Declaration of Human Rights, the 1948 UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, the 1950 European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, "All Racial Discrimination on the Elimination of Forms" of the 1965 International Convention on Human Rights and other international treaties in the field of International Human Rights and Humanitarian Law, the 1974 "Definition of Aggression" resolution of the UN General Assembly, the 2005 UN General Assembly "Protection of the population from genocide, ethnic cleansing and acts against humanity" on the obligation to protect against crimes" resolution, on the Declaration of September 2, 1991 "On the declaration of the Nagorno-Karabakh Republic", on the results of the referendum on the independence of the Nagorno-Karabakh Republic on December 10, 1991, "On the foundations of the independence of the Nagorno-Karabakh Republic" on January 6, 1992 according to the law, the decision of the NKR Supreme Council "On approving the text of the NKR state independence declaration" of January 6, 1992, the agreement between the conflict parties "On the complete cessation of fire and military operations" of May 12, 1994, the OSCE on March 31, 1995 The document adopted by the first meeting of the management team, 2020 The Trilateral Declaration signed by Russia, Armenia and Azerbaijan on the cessation of all military operations in Nagorno Karabakh on November 9, the decision of the European Court of Human Rights on December 21, 2022, the European Parliament's decision on January 19, 2023 "On the humanitarian consequences of the blockade of the Lachin Corridor" resolution, on the findings of the UN International Court of Justice of February 22, 2023 (reaffirmed on July 6), on the resolution of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe of June 22, 2023;
It is strongly condemning that the Azerbaijani side regularly violates the provisions of the Trilateral Declaration of November 9, 2020.
It is drawing attention to the fact that until now, Azerbaijan has not fulfilled its obligations to release Armenian prisoners of war and hostage civilians and is preventing the return of internally displaced persons to Nagorno Karabakh and neighboring regions in every possible way, which, according to the provisions of the Declaration, should have happened by the UN High Commissioner for Refugees. Under the supervision of the Commissioner.
In the period that passed after the signing of the tripartite Declaration, the threats posed by Azerbaijan to the civilian population of Artsakh not only did not decrease but also significantly increased. In this connection, we record the following facts:
- Azerbaijan, at the same time as Armenia, on January 30, 1992, became a member of the Council on Security and Cooperation of Europe (CSCE, since 1995 - OSCE) and assumed obligations.
The CSCE has recognized the sovereignty of these countries, provided that they, in turn, accept the fact of disagreements regarding the ownership of Nagorno Karabakh and agree that the future status of Nagorno Karabakh will be decided at an international conference, which will take place under the auspices of the CSCE. Both states have given their consent, undertaking to solve the problem peacefully.
Azerbaijan, violating its commitments, unleashed large-scale aggression against the Republic of Nagorno Karabakh (Artsakh). By organizing its self-defense, the Republic of Nagorno-Karabakh (Artsakh) showed worthy resistance and defended its independence in the war initiated by Azerbaijan in 1992-1994. In May 1994, Azerbaijan had to sign an agreement with the Nagorno-Karabakh Republic on "Complete Cessation of Fire and Hostilities," which was recognized by the international community.
- The Republic of Azerbaijan, violating all the norms of international law and disrupting the multi-year negotiation process for the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group co-chair on April 2, 2016, again unleashed a large-scale military aggression against the Republic of Nagorno Karabakh (Artsakh), which Ousstan stopped with the intervention of the Federation.
- Despite the agreement reached on the ceasefire, Azerbaijan, with the comprehensive support of Turkey and the direct management of military operations, with the involvement of thousands of mercenary terrorists from various countries of the Middle East, again resorted to large-scale military aggression on September 27, 2020.
Against the Republic of Nagorno Karabakh (Artsakh), suspended in 2020. on November 9, as a result of the signing of the tripartite statement "on the cessation of all military operations in Nagorno-Karabakh by the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan."
- On December 12, 2022, by the order and coordination of the military and political leadership of Azerbaijan, a group of Azerbaijanis under the name of "environmentalists" entered the area of responsibility of the Russian peacekeeping mission at the intersection of the Shushi-Karintak road and blocked the only land Lachin corridor between Nagorno Karabakh (Artsakh) and the Republics of Armenia. , also disrupting the gas and electricity supply to energy carriers in that area.
- On December 21, 2022, the European Court of Human Rights adopted a decision obliging Azerbaijan to take all necessary and sufficient measures to ensure the movement of seriously ill persons in need of medical care in Armenia through the Lachin Corridor.
- On February 22, 2023, the UN International Court of Justice adopted a decision that Azerbaijan is obliged to take all necessary and sufficient measures to ensure the unhindered movement of people, vehicles, and cargo through the Lachin Corridor in both directions, which was reaffirmed on July 6. :
- Disregarding the provisions laid down in the Tripartite Declaration of November 9, 2020, the reconfirmed decisions of the European Court of Human Rights on December 21, 2022, and the International Court of Justice of the United Nations on February 22 and July 6, 2023, Azerbaijan on April 23 of this year illegally placed a checkpoint in the corridor, deepening the blockade, and since June 15, taking the Republic of Nagorno Karabakh (Artsakh) under complete siege.
- As a result of such anti-human actions, 120 thousand civilians living in Artsakh (including 30,000 children) faced the real danger of ethnic cleansing by Azerbaijan, and around 30 thousand forcibly displaced people still cannot return to their permanent residence.
Pursuing the undisguised goal of depopulating Artsakh and annexing it by force and violating the current norms of international law with impunity, Azerbaijan is consistently illegally occupying new territories of the Republic of Nagorno-Karabakh (Artsakh), regularly shelling Armenian settlements, killing and terrorizing the civilian population. It disrupts its everyday life in every way, making people's lives unbearable, and simultaneously carries out acts of vandalism against the Armenian historical and cultural heritage.
Warning that the population of the NK (Artsakh) Republic, under siege by Azerbaijan, is facing the danger of DESTINATION and GENOCIDAL actions carried out by the Azerbaijani authorities.
Taking into account the genocidal policy implemented by Azerbaijan towards the population of Artsakh and the most severe existential threats facing its population, the National Assembly of the Republic of Nagorno Karabakh (Artsakh), the highest representative body endowed with the primary mandate of the people of Artsakh, expressing the will and position of the entire population of the republic,
APPLY BY ESSAY
UN member states and
CALLS
Guided by the principle of the right of nations to self-determination enshrined in the UN Charter, based on the Declaration of September 2, 1991, "On the Declaration of the Republic of Nagorno-Karabakh," the results of the referendum on the independence of December 10, 1991, the NKR Supreme Council "On the Basics of the Independence of the Republic of Nagorno-Karabakh" "The law of January 6, 1992, the decision of the NKR Supreme Council "On approving the text of the NKR state independence declaration" of January 6, 1992, to recognize the independence of the Republic of Nagorno Karabakh (Artsakh).
- It is undeniable that there are all the necessary grounds for recognition. The Republic of Nagorno-Karabakh (Artsakh) exercised its right to self-determination without violating the territorial integrity of Azerbaijan, without breaking the relevant provisions of the USSR Constitution, the definition of the Law of April 3, 1990, "On the Withdrawal of Union Republics from the USSR," according to which "Autonomous republics and autonomous entities have the right have the right to independently decide the issue of staying in the union or in the union republic leaving its structure, as well as to regulate the issue of their own state legal status," all the norms of international law.
- We are more than convinced that the recognition of the Republic of Nagorno-Karabakh (Artsakh) by the UN member states will become a reliable guarantee of security for our people, will contribute to the creation of favorable conditions for their everyday life in their historical homeland, as well as ensuring stability, long-term and stable peace in the South Caucasus region.
- We are deeply convinced that the only way to prevent the impending tragedy is to recognize the Republic of Nagorno Karabakh (Artsakh) independence based on the principle of RECOGNITION FOR SALVATION," the message reads.