Արցախի ԱԺ-ն դիմում է ՄԱԿ-ի անդամ պետություններին՝ ԼՂՀ անկախության ճանաչման խնդրանքով
Հուլիսի 27-ին՝ ժամը 15:00-ին, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը պատգամավորների նախաձեռնությամբ արտահերթ նստաշրջան է գումարել: Նստաշրջանը բացել է Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը: Օրակարգում ԱԺ խմբակցությունների կողմից ներկայացված ուղերձի քննարկումն էր: Այն ներկայացրել է պատգամավոր Արամայիս Աղաբեկյանը:
Անդրադառնալով պատմական իրողություններին, Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացման անհրաժեշտությանը, Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի դրույթների չկատարմանը, ահազանգելով Ադրբեջանի կողմից պաշարման ենթարկված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բնակչությանը սպառնացնող վտանգների մասին, հաշվի առնելով Արցախի բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ցեղասպան քաղաքականությունը և նրա բնակչության առջև ծառացած լրջագույն գոյաբանական սպառնալիքները՝ Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության Ազգային ժողովը դիմում է ՄԱԿ-ի անդամ պետություններին Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության անկախության ճանաչման խնդրանքով:
«Առավել քան համոզված ենք, որ ՄԱԿ անդամ պետությունների կողմից ԼՂ (Արցախի) Հանրապետության ճանաչումը մեր ժողովրդի համար կդառնա անվտանգության վստահելի երաշխիք, կնպաստի իր պատմական հայրենիքում նրա բնականոն կենսագործունեության համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը, ինչպես նաև հարավկովկասյան տարածաշրջանում կայունության, երկարաժամկետ ու հաստատուն խաղաղության ապահովմանը. Խորապես համոզված ենք, որ վերահաս ողբերգությունը կանխելու միակ միջոցը Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության անկախության ճանաչումն է՝ ճանաչում՝ հանուն փրկության սկզբունքի հիման վրա»,- ասված է ուղերձում :
Ուղերձի ներկայացումից հետո հարցադրումներով հանդես են եկել պատգամավորներ Արևիկ Պետրոսյանը և Դավիթ Գալստյանը: Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանը տեղեկացրել է, որ ուղերձի նախագիծը քննարկվել է գլխադասային հանձնաժողովում և առաջարկեց այն ընդունել վերջնական որոշման տեսքով: Պատգամավորները միաձայն կողմ են քվեարկել, որոշումն ընդունվել է:

27 июля в 15:00 Национальное Собрание Республики Арцах по инициативе депутатов созвало внеочередную сессию. Заседание открыл Председатель НС Артур Товмасян. На повестке дня было обсуждение послания, представленного фракциями НС. Его представил депутат Арамаис Агабекян.
Ссылаясь на исторические реалии, необходимость реализации права Арцаха на самоопределение, невыполнение Азербайджаном положений трехстороннего соглашения от 9 ноября 2020 года, населения Нагорно-Карабахской Республики, находящейся в блокаде со стороны Азербайджана, с учетом политики геноцида, проводимой Азербайджаном в отношении населения Арцаха и ставящего его население перед самыми серьезными экзистенциальными угрозами, Национальное Собрание Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) обращается к государствам-членам Организации Объединенных Наций с просьбой признать независимость Республики Нагорный Карабах (Арцах).
«Мы более чем убеждены, что признание Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) государствами-членами ООН станет надежной гарантией безопасности нашего народа, будет способствовать созданию благоприятных условий для его нормальной жизни на его исторической Родине, а также для обеспечения стабильности, долгосрочного и стабильного мира в регионе Южного Кавказа. Мы глубоко убеждены, что единственный способ предотвратить надвигающуюся трагедию — это признание независимости Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) на основе принципа спасения», — говорится в сообщении.
Председатель комитета по внешним связям Ваграм Балаян сообщил, что проект послания обсуждался в высшем комитете и предложил принять его в виде окончательного решения. Депутаты единогласно проголосовали «за», решение принято.