Վիտալի Բալասանյանի կողմից չեն արվելու այնպիսի հայտարարություններ, որոնք կարող են վնաս հասցնել Արցախի անվտանգային համակարգին. փաստաբան
ԱՀ Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար, ԱՀ նախագահի նախկին գլխավոր խորհրդական գեներալ-մայոր Վիտալի Բալասանյանի ձերբակալման շուրջ լրատվամիջոցներում տարածվող տարաբնույթ հրապարակումների և օբյեկտիվ իրողությունից դուրս մեկնաբանությունների վերաբերյալ հստակություն մտցնելու համար հարկ եմ համարում իրազեկել, որ դրանք դուրս են վերջինիս նկատմամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակներց (Քրեական գործը հարուցվել է ԱՀ քրեական օրենսգրքի 337-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնության գործադրում): Այս մասին հայտարարություն է տարածել Վիտալի Բալասանյանի պաշտպան Ռաֆայել Մարտիրոսյանը:
«Թեև Վ. Բալասանյանը ներկայումս չի զբաղեցնում որևէ պաշտոն պետական կառավարման համակարգում, վերջինս ԱՀ պետական-անվտանգային համակարգի կայունացման ու արդիականացման ուղղությամբ շարունակում էր պետական համապատասխան կառույցների հետ աշխատանքը՝ ներդնելով իր ռազմական փորձն ու հմտությունները: Միևնույն ժամանակ ընդգծում եմ, որ անկախ ներկայումս Վ. Բալասանյանի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացների ողջ նպատակադրությունից, վերջինիս կողմից չեն արվելու այնպիսի հայտարարություններ, որոնք կարող են վնաս հասցնել Արցախի Հանրապետության անվտանգային համակարգին:
Խնդրում ենք զերծ մնալ դատավարության ընթացքը խաթարող և Վ. Բալասանյանի հեղինակության վրա ազդող անհիմն ու չփաստարկված հրապարակումներից»,- ասվում է հայտարարությունում:

Виталий Баласанян не будет делать таких заявлений, которые могут нанести ущерб системе безопасности Арцаха. Адвокат
В целях внесения ясности касательно различных публикаций и выходящих за рамки объективной реальности комментариев в СМИ по поводу ареста бывшего секретаря Совета Безопасности Республики Арцах, бывшего главного советника Президента Республики Арцах генерал-майора Виталия Баласаняна , считаю необходимым сообщить, что они не являются предметом уголовного дела в отношении него (уголовное дело возбуждено по статье 337, часть 1 УК Республики Арцах: Насилие в отношении представителя власти). Об этом заявил защитник Виталия Баласаняна Рафаэль Мартиросян.
«Хотя В. Баласанян в настоящее время не занимает никакой должности в системе государственного управления, последний продолжил работу с соответствующими государственными структурами в направлении стабилизации и модернизации системы госбезопасности Республики Арцах, вкладывая свой военный опыт и навыки. При этом подчеркну, что вне зависимости от всех намерений процессов, происходящих вокруг Баласаняна, последний не будет делать таких заявлений, которые могли бы нанести ущерб системе безопасности Республики Арцах.
Просьба не мешать процессу и воздержаться от необоснованных и ничем не подтвержденных публикаций, затрагивающих репутацию В. Баласаняна", - говорится в заявлении.