Արցախի ապաշրջափակման համաժողովրդական շարժում (ՈՒՂԻՂ)
Ստեփանակերտի կենտրոնական Վերածննդի հրապարակում սկսվել է համաժողովրդական հանրահավաքը։ Այս մասին նախօրեին իր ուղերձով տեղեկացրել էր Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը՝ նշելով, որ պետք է այսօր բոլորը հավաքվեն և միասին որոշեն հետագա անելիքները։
«Հարգելի՛ արցախցիներ, մենք զիջելու, լքելու Արցախ չունենք,Արցախում ապրելը ոչ թե իրավունք, այլ պարտականություն է: Սա գրված ու չգրված օրենք է, սա երդում ու պատասխանատվություն է: Եվ ուրեմն՝ բոլորս մեկ մարդու պես այլևս սկսում ենք մեր գոյության պահպանման, մեր համազգային իրավունքների պաշտպանության համաժողովրդական խաղաղ պայքարը: Վաղը, առավոտյան ժամը իննին բոլորս հավաքվում ենք Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում, որտեղ միասին կորոշենք մեր հետագա անելիքները»,- ուղերձում ասել էր Գուրգեն Ներսիսյանը։
Ըստ պետնախարարի՝ գոնե այս անգամ և այս իրավիճակում Արցախում մեկնարկող համաժողովրդական շարժումը իր անհրաժեշտ արձագանքը կստանա Մայր Հայաստանում և Սփյուռքում։

People's Movement for the Unblocking of Artsakh (LIVE)
The famous rally started in the central Renaissance Square of Stepanakert. Artsakh Minister of State Gurgen Nersisyan said this in his previous message, noting that everyone should gather today and decide what to do next.
"Dear citizens of Artsakh, we have no reason to give up or leave Artsakh; living in Artsakh is not a right, but a duty. This is a written and unwritten law; this is an oath and responsibility. And so, all of us, as one person, start the peaceful struggle to preserve our existence and protect our nationwide rights. Tomorrow, at nine o'clock in the morning, we will all gather in Stepanakert's Revival Square, where we will decide together what to do next," Gurgen Nersisyan said in the message.
According to the Minister of State, at least this time and in this situation, the popular movement starting in Artsakh will get its necessary response in Mother Armenia and the Diaspora.