Արցախի ապաշրջափակման համաժողովրդական շարժում (ՈՒՂԻՂ)
Ստեփանակերտի կենտրոնական Վերածննդի հրապարակում սկսվել է համաժողովրդական հանրահավաքը։ Այս մասին նախօրեին իր ուղերձով տեղեկացրել էր Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը՝ նշելով, որ պետք է այսօր բոլորը հավաքվեն և միասին որոշեն հետագա անելիքները։
«Հարգելի՛ արցախցիներ, մենք զիջելու, լքելու Արցախ չունենք,Արցախում ապրելը ոչ թե իրավունք, այլ պարտականություն է: Սա գրված ու չգրված օրենք է, սա երդում ու պատասխանատվություն է: Եվ ուրեմն՝ բոլորս մեկ մարդու պես այլևս սկսում ենք մեր գոյության պահպանման, մեր համազգային իրավունքների պաշտպանության համաժողովրդական խաղաղ պայքարը: Վաղը, առավոտյան ժամը իննին բոլորս հավաքվում ենք Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում, որտեղ միասին կորոշենք մեր հետագա անելիքները»,- ուղերձում ասել էր Գուրգեն Ներսիսյանը։
Ըստ պետնախարարի՝ գոնե այս անգամ և այս իրավիճակում Արցախում մեկնարկող համաժողովրդական շարժումը իր անհրաժեշտ արձագանքը կստանա Մայր Հայաստանում և Սփյուռքում։

Народное движение за разблокирование Арцаха (ПРЯМОЙ ЭФИР)
Народный митинг стартовал на центральной площади Возрождения Степанакерта. Об этом накануне в своем послании сообщил госминистр Арцаха Гурген Нерсисян, отметив, что сегодня все должны собраться и вместе решить, что делать дальше.
«Уважаемые граждане Арцаха, у нас нет причин сдаваться или уезжать из Арцаха, жить в Арцахе — это не право, а обязанность. Это писаный и неписаный закон, это клятва и ответственность. Итак, все мы, как один человек, начинаем мирную борьбу за сохранение своего существования и защиту наших общенациональных прав. Завтра в девять часов утра мы все соберемся на площади Возрождения Степанакерта, где вместе решим, что делать дальше", - говорилось в сообщении Гургена Нерсисяна.
По словам госминистра, по крайней мере на этот раз и в этой ситуации народное движение, начавшееся в Арцахе, получит необходимый отклик в Матери-Армении и Диаспоре.