Արցախի նախագահը ահազանգ-դիմում է հղել միջազգային հանրության դերակատարներին՝ Արցախում անվտանգային ու հումանիտար վերահաս աղետի կանխման նպատակով
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նամակներով դիմել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ բոլոր երկրների ղեկավարներին, ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին, ԵԱՀԿ Գործող նախագահին, Եվրոպական Խորհրդի նախագահին, Եվրոպայի Խորհրդի Գլխավոր քարտուղարին, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին՝ պահանջելով ստանձնած միջազգային պարտավորությունների շրջանակներում կիրառել հրատապ ու գործուն քայլեր՝ դադարեցնելու Ադրբեջանի կողմից իրականացվող Արցախի ապօրինի ու լիակատար շրջափակումը և կասեցնելու Արցախի ժողովրդի դեմ համակարգված կերպով իրագործվող զանգվածային հանցագործությունները և ահաբեկչությունը։
Նամակներում, ի լրումն յուրաքանչյուր հասցեատիրոջից Արցախի Հանրապետության ակնկալիքների ներկայացման, նաև անդրադարձ է եղել առկա իրավիճակին։ Նամակների տեքստի հիմնական մասը՝ ստորև.
«Ես, որպես Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության նախագահ, Արցախի իշխանության և ժողովրդի անունից այս հրատապ դիմումով ահազանգում եմ միջազգային հանրությանը Արցախում ձևավորված ու խորացող անվտանգային ու հումանիտար ճգնաժամի մասին, որն արագորեն վերածվում է աղետի: Այս վիճակը ձևավորվել է Ադրբեջանի կողմից իրականացված հետևյալ հանցավոր գործողությունների հետևանքով.
• 2022 թ. դեկտեմբերի 12-ին Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող Լաչինի (Քաշաթաղի) միջանցքի՝ Ադրբեջանի կողմից ապօրինի արգելափակման հետևանքով Արցախի շուրջ 120,000 բնակչությունը հայտնվել է շրջափակման մեջ: Բացի դրանից, Արցախի Հանրապետության շուրջ 30,000 քաղաքացիներ զրկվել են հայրենիք վերադառնալու իրավունքի իրացման հնարավորությունից:
• Այդ ժամանակվանից մարդկանց ու բեռների հումանիտար տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով տեղի է ունենում բացառապես Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից՝ խիստ սահմանափակ ծավալով ու որոշակի պարբերական խափանումներով, իսկ Արցախի քաղաքացիների մեքենաների տեղաշարժը լրիվությամբ արգելված է:
• 2023 թ. հունվարի 9-ից Ադրբեջանը խափանել է Հայաստան-Արցախ բարձրավոլտ միակ գծով էլեկտրամատակարարումը՝ այս 185 օրվա ընթացքում անընդմեջ կերպով հարուցելով Արցախում էներգետիկ ու հումանիտար լրջագույն խնդիրների, էլեկտրամատակարարման ամենօրյա վեցժամյա հովհարային անջատումների, էլեկտրականության սպառման ծավալների 48% նվազման և էլեկտրաէներգիայի արտադրության ու մատակարարման տեղական համակարգերի հյուծման: Իսկ ահա 2022 թ. դեկտեմբերի 13-ից պարբերաբար, իսկ մարտի 21-ից գրեթե անընդմեջ կերպով Ադրբեջանը խափանել է Հայաստանից Արցախ միակ գազամատակարարումը (հանրագումարային 148 օր շարունակ)՝ դրանով խորացնելով էներգետիկ ու հումանիտար ճգնաժամը:
• Ապրիլի 23-ին Ադրբեջանը ապօրինի անցակետ է տեղադրել Արցախ-Հայաստան սահմանագծին՝ Լաչինի միջանցքում՝ արդեն պաշտոնապես ու անթաքույց կերպով մեկնարկելով ռազմական, կոշտ ու կամայական հսկողություն բոլոր տեղաշարժերի հանդեպ:
• Հունիսի 15-ից հետևել է Լաչինի միջանցքի լիակատար արգելափակումը Ադրբեջանի կողմից՝ բացարձակապես արգելելով նույնիսկ Կարմիր խաչի ու խաղաղապահների կողմից որևէ անձի ու ապրանքի (ներառյալ՝ սննդի, դեղորայքի, հիգիենայի պարագաների, վառելիքի) երկկողմանի փոխադրումը:
• Հունիսի 25-ից հուլիսի 10-ը խիստ սահմանափակ ծավալներով վերականգնվել էր միայն Կարմիր խաչի միջոցով հրատապ խնդիրներ ունեցող բուժառուների տեղափոխումը Հայաստանի բժշկական կենտրոններ, ինչպես նաև որոշակի դեղորայքի ներկրումն Արցախ, իսկ հուլիսի 10-ից Կարմիր խաչի տեղաշարժը կրկին արգելափակված է:
• Այս ողջ ընթացքում Ադրբեջանը կիրառել է ուժ և ուժի սպառնալիք Արցախի ժողովրդի հանդեպ՝ էթնիկ ատելության ու ահաբեկչության ակնհայտ դրսևորումներով և էթնիկ զտման անթաքույց նպատակով:
• Ադրբեջանի կողմից ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ շարունակաբար խոչընդոտվում է շփման գծին հարակից շուրջ 10,000 հեկտար հողերում գյուղատնտեսական աշխատանքների կազմակերպումը, որը կազմում է մշակված ընդհանուր հողատարածքների զգալի մասը:
• Հատկապես հունիսի 15-ից բոլոր հումանիտար մատակարարումների կասեցման և բացառապես ներքին պաշարների օգտագործման հետևանքով օրեցօր սրվում է հումանիտար վիճակը, մասնավորապես՝
• Առկա է սննդի վատթարացող սղություն և դա այն դեպքում, որ շրջափակումից առաջ օգտագործվող բոլոր պարենատեսակների շուրջ 90 տոկոսը ներկրվում էր Հայաստանից.
• Վառելիքի և անհրաժեշտ այլ միջոցների խորացող սղության պատճառով չի իրականացվել նախատեսված գյուղատնտեսական աշխատանքների շուրջ 70 տոկոսը, իսկ տնտեսության այլ ճյուղերում՝ ավելին.
• Նույն պատճառով հանրային տրանսպորտի ներքին տեղաշարժը կրճատվել է մոտ 50 տոկոսով, իսկ մասնավոր տրանսպորտի պարագայում՝ գրեթե ամբողջությամբ.
• Դեղորայքի, բժշկական ու հիգիենայի պարագաների աճող պակասը և բուժառուներին Հայաստան տեղափոխելու արգելքը ահագնացող վտանգներ են հարուցում մարդկանց կյանքի ու առողջության հանդեպ.
• Էլեկտրամատակարարման ամենօրյա անջատումների ու վառելիքի սղության պայմաններում մեծ դժվարությամբ ու խափանումներով են գործում բժշկական սարքավորումները՝ հանգեցնելով մատուցվող ծառայությունների ծավալների ու որակի լրացուցիչ նվազման.
• Անհրաժեշտ մթերքների և վիտամինների պակասի պատճառով առաջին հերթին մոտ 2,000 հղիները և շուրջ 30,000 երեխաները ստիպված են գոյատևել թերսնման պայմաններում.
Էլեկտրամատակարարման ամենօրյա անջատումները և վառելիքի ու այլ անհրաժեշտ պարագաների սղությունը լրջագույն խափանումների պատճառ են դառնում բազմաթիվ բնակավայրերի ջրամատակարարման և հեռահաղորդակցության ենթակառուցվածքների գործունեության մեջ.
Շրջափակման և էլեկտրաէներգիայի ու գազի մատակարարումների խափանման պատճառով շուրջ 12,000 անձ դարձել է գործազուրկ ու զրկվել եկամտի աղբյուրից, ինչը մասնավոր հատվածում փաստացի աշխատող անձանց ավելի քան 60 տոկոսն է:
Արցախի ժողովրդին բռնի կերպով հպատակեցնելու միջանկյալ նպատակով իրականացվող Արցախի Հանրապետության լիակատար շրջափակումը և արտաքին աշխարհից մեկուսացումը խորացնում են հումանիտար ճգնաժամը և բարենպաստ հող նախապատրաստում, որ մարդկության դեմ ուղղված Ադրբեջանի շարունակական հանցագործությունները վերաճեն ցեղասպանության հանցագործության։ Ադրբեջանն այսպիսի քայլերով միտումնավոր կերպով ստեղծում է Արցախի ժողովրդի կյանքի համար անտանելի պայմաններ՝ նպատակ ունենալով հասնել Արցախի հայաթափմանը և Արցախի ժողովրդի ոչնչացմանը որպես այդպիսին։
Նշված և բազմաթիվ այլ անվտանգային ու հումանիտար հիմնախնդիրներն ահագնացող սպառնալիքներ են ներկայացնում Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական գոյության համար: Առկա իրավիճակը պայթյունավտանգ է և հղի շատ կարճ ժամկետում վերածվելու իրական աղետի ոչ միայն Արցախի ժողովրդի, այլև՝ ողջ տարածաշրջանի համար:
Նման պայմաններում ցավով արձանագրում ենք, որ Ադրբեջանը հանցավոր դիտավորությամբ չի կատարում և շարունակաբար ոտնահարում է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2022 թ. դեկտեմբերի 21-ի որոշումը, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թ. փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի հրամանները, ինչպես նաև միջազգային այլ կազմակերպությունների ու բազմաթիվ պետությունների պահանջներն ու հորդորները: Ավելին, միջազգային անպատժելիությամբ խրախուսված Ադրբեջանը հետևողականորեն զարգացրել է իր ագրեսիվ ու հանցավոր գործողությունները»:

The President of Artsakh has sent an alert-appeal to the actors of the international community in order to prevent an imminent security and humanitarian disaster in Artsakh.
Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan sent letters to the heads of all UN Security Council member countries, the UN Secretary-General, the OSCE Chairman-in-Office, the President of the European Council, the Secretary General of the Council of Europe, as well as the Prime Minister of the Republic of Armenia, demanding to apply urgent measures within the framework of the international obligations undertaken. And practical steps to stop the illegal and complete blockade of Artsakh carried out by Azerbaijan and the systematic mass crimes and terrorism against the people of Artsakh.
The letters, in addition to presenting the expectations of the Republic of Artsakh from each addressee, also referred to the current situation. The central part of the text of the letters is below.
"I, as the president of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh), on behalf of the government and people of Artsakh, with this urgent appeal, alert the international community about the security and humanitarian crisis formed and deepening in Artsakh, which is rapidly turning into a disaster. This situation was formed as a result of the following criminal actions carried out by Azerbaijan.
• On December 12, 2022, as a result of Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin (Kashatagh) corridor connecting Artsakh to Armenia and the outside world, around 120,000 people of Artsakh were under siege. In addition, around 30,000 citizens of the Republic of Artsakh were deprived of the opportunity to exercise their right to return to their homeland.
• Since then, the humanitarian movement of people and goods through the Lachin Corridor has taken place exclusively by the International Committee of the Red Cross and the Russian peacekeeping forces, with a minimal volume and specific periodic disruptions, and the movement of vehicles of Artsakh citizens is wholly prohibited.
• From January 9, 2023, Azerbaijan interrupted the power supply of the single high-voltage line between Armenia and Artsakh, causing severe energy and humanitarian problems in Artsakh during these 185 days, daily six-hour blackouts of power supply, 48% decrease in electricity consumption and local production and supply of electricity. Systems exhaustion. And now, since December 13, 2022, and almost continuously since March 21, Azerbaijan has disrupted the only gas supply from Armenia to Artsakh (for a total of 148 days), thus deepening the energy and humanitarian crisis.
• On April 23, Azerbaijan set up an illegal checkpoint on the Artsakh-Armenia border in the Lachin Corridor, already officially and openly starting military, harsh, and arbitrary control over all movements.
• From June 15, Azerbaijan's complete blockade of the Lachin Corridor followed, prohibiting the two-way transportation of any person or goods (including food, medicine, hygiene items, and fuel) even by the Red Cross and peacekeepers.
• From June 25 to July 10, transportation of patients with urgent problems to Armenian medical centers through the Red Cross was restored to a minimal extent, as well as the import of certain medicines to Artsakh. From July 10, the movement of the Red Cross is again blocked.
• Throughout this period, Azerbaijan used force and threat of force against the people of Artsakh, with apparent manifestations of ethnic hatred and terrorism and with the undisguised purpose of ethnic cleansing.
• Azerbaijan's use of force and threat of force continues to impede the organization of agricultural operations on around 10,000 hectares of land adjacent to the contact line, which constitutes a significant portion of the total cultivated land.
• Especially as a result of the suspension of all humanitarian supplies from June 15 and the use of domestic stocks only, the humanitarian situation is worsening day by day, in particular:
• There is a worsening food shortage, even though before the blockade, around 90 percent of all food items used were imported from Armenia.
• Due to the deepening shortage of fuel and other necessary resources, about 70 percent of planned agricultural works were not carried out, and more in other branches of the economy.
• For the same reason, the internal movement of public transport was reduced by about 50 percent, and in the case of private transport, almost entirely.
• The growing lack of medicines, medical and hygiene supplies, and the ban on transporting medical patients to Armenia threaten people's lives and health.
• In daily power outages and fuel shortages, medical equipment operates with great difficulty and disruptions, decreasing service volume and quality.
• First of all, about 2,000 pregnant women and about 30,000 children have to survive in conditions of malnutrition due to a lack of necessary foods and vitamins.
Daily power outages, fuel shortages, and other necessities cause severe water supply and telecommunication infrastructure disruptions in many settlements.
Due to the blockade and disruption of electricity and gas supplies, around 12,000 people have become unemployed and deprived of their source of income, more than 60 percent of those working in the private sector.
The complete blockade of the Republic of Artsakh and its isolation from the outside world carried out with the interim goal of forcibly subjugating the people of Artsakh, deepens the humanitarian crisis and prepares a favorable ground for Azerbaijan's ongoing crimes against humanity to turn into the crime of genocide. With such steps, Azerbaijan deliberately creates unbearable conditions for the life of the people of Artsakh to achieve the depopulation of Artsakh and the destruction of the people of Artsakh as such.
The mentioned and many other security and humanitarian issues pose increasing threats to the physical existence of the people of Artsakh. The current situation is explosive and is likely to become a natural disaster not only for the people of Artsakh but also for the entire region in a very short period.
In such circumstances, we are sorry to note that Azerbaijan is criminally not fulfilling and constantly violating the provisions of the tripartite declaration of November 9, 2020, the 2022 decision of the European Court of Human Rights. The decision of December 21, the orders of the UN International Court of Justice of February 22 and July 6, 2023, and the demands and urges of other international organizations and many states. Moreover, encouraged by international impunity, Azerbaijan has consistently developed aggressive and criminal actions."