Ադրբեջանը հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածում. Արցախի ՊԲ
«Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ ստորաբաժանումները  հուլիսի  10-ին  բազմիցս խախտել են հրադադարը կրակ բացելով Արցախի Հանրապետության  Ասկերանի և  Մարտունու շրջանների օկուպացված տարածքներում  տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ,  հերթական ապատեղեկատվությունն է։
Կեղծ է նաև Ադրբեջանի ՊՆ պնդումը իրենց գործողությունների արդյունքում իբրև թե դադարեցված ինժեներական աշխատանքների մասին։
Ինչպես արդեն հաղորդել ենք նախորդիվ Ադրբեջանի ՊՆ ստահոդ հայտարարությունները նպատակ ունեն արդարացնել  գյուղատնտեսական աշխատանքները խափանելու նպատակով Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների և գյուղատնտեսական տեխնիկայի ուղղությամբ պարբերաբար բացվող կրակը։  Հուլիսի 10֊ին` ժամը 9։30֊ից ժամը 10։45֊ն ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական ստորաբաժանումները հրաձգային զենքից կրակ են բացել Սարուշեն համայնքի դաշտերում գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող կոմբայնի ուղղությամբ»։

Азербайджан распространяет очередную дезинформацию. Министерство обороны Арцаха
"Распространенное Министерством обороны Азербайджана сообщение о том, что 10 июля подразделения Сил обороны неоднократно нарушили режим прекращения огня, якобы открыв огонь в направлении азербайджанских позиций, расположенных на оккупированных территориях Аскеранского и Мартунинского районов Азербайджана. Республика Арцах, очередная дезинформация.
Заявление Минобороны Азербайджана о приостановке инженерных работ в результате их действий также является ложным.
Как мы уже сообщали ранее, ложные заявления Министерства обороны Азербайджана направлены на то, чтобы оправдать огонь, который регулярно открывается в направлении граждан Республики Арцах и сельскохозяйственной техники с целью срыва сельскохозяйственных работ. 10 июля с 9:30 до 10:45 азербайджанские подразделения открыли огонь из стрелкового оружия по комбайну, выполнявшему сельскохозяйственные работы на полях общины Сарушен.