Ադրբեջանը հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածում. Արցախի ՊԲ
«Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ ստորաբաժանումները  հուլիսի  10-ին  բազմիցս խախտել են հրադադարը կրակ բացելով Արցախի Հանրապետության  Ասկերանի և  Մարտունու շրջանների օկուպացված տարածքներում  տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ,  հերթական ապատեղեկատվությունն է։
Կեղծ է նաև Ադրբեջանի ՊՆ պնդումը իրենց գործողությունների արդյունքում իբրև թե դադարեցված ինժեներական աշխատանքների մասին։
Ինչպես արդեն հաղորդել ենք նախորդիվ Ադրբեջանի ՊՆ ստահոդ հայտարարությունները նպատակ ունեն արդարացնել  գյուղատնտեսական աշխատանքները խափանելու նպատակով Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների և գյուղատնտեսական տեխնիկայի ուղղությամբ պարբերաբար բացվող կրակը։  Հուլիսի 10֊ին` ժամը 9։30֊ից ժամը 10։45֊ն ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական ստորաբաժանումները հրաձգային զենքից կրակ են բացել Սարուշեն համայնքի դաշտերում գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող կոմբայնի ուղղությամբ»։

Azerbaijan is spreading another misinformation; Defense Ministry of Artsakh
"The message spread by the Ministry of Defense of Azerbaijan that, allegedly, on July 10, the units of the Defense Forces repeatedly violated the ceasefire by opening fire in the direction of the Azerbaijani positions located in the occupied territories of Askeran and Martuni regions of the Republic of Artsakh is another misinformation.
The claim of the Ministry of Defense of Azerbaijan about the suspension of engineering works as a result of their actions is also false.
As we have already reported previously, the false statements of the Ministry of Defense of Azerbaijan aim to justify the fire that is regularly opened in the direction of the citizens of the Republic of Artsakh and agricultural equipment to disrupt agricultural works. On July 10, between 9:30 a.m. and 10:45 a.m., Azeri units opened fire from small arms at a harvester doing agricultural work in the fields of the Sarushen community.