«Հանրային հեռուստաընկերությունը զարմանալիորեն Արցախը փոխարինել Լեռնային Ղարաբաղով»․ Արցախի ՄԻՊ
«Հայաստանի հանրային հեռուստատեսության լուրերի թողարկման ժամանակ օգտագործում է բացառապես Լեռնային Ղարաբաղ անվանումը, ինչը անկեղծորեն տարակուսանք է առաջացնում, որովհետև մինչև վերջերս մշտապես օգտագործվում էր Արցախ անվանումը։
Արցախի ժողովուրդն, իհարկե, չի հրաժարվում Լեռնային Ղարաբաղ տերմինից, ավելին, ԱՀ սահմանադրության համաձայն՝ Արցախի Հանրապետություն և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն անվանումները նույնական են:
Այնուամենայնիվ, Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունը հանրապետություն բառը վաղուց չի օգտագործում, հիմա էլ զարմանալիորեն Արցախն է փոխարինել Լեռնային Ղարաբաղով, այն դեպքում, երբ օրինակ միջազգային լրատվական խմբի մաս կազմող Ազատություն և Սպուտնիկ Արմենիա լրատվականներն են օգտագործում Արցախ անվանումը։
Եթե խնդիրը միջազգային դերակատարներին ավելի հասկանալի լինելու մեջ է, ապա նախ՝ կարծում եմ Արցախ անվանումը հարցով հետաքրքրված դերակատարների կողմից արդեն իսկ հասցրել է ճանաչելի և ընկալելի դառնալ, և երկրորդ՝ արդյո՞ք հնարավոր չէ գոնե օգտագործել երկու անվանումներն էլ զուգահեռ՝ Արցախ (Լեռնային Ղարաբաղ)։
Հաճախ միջազգային մեդիայի ներկայացուցիչներն են Լեռնային Ղարաբաղին զուգահեռ օգտագործում Արցախ անվանումը՝ հարգանք դրսևորելով տեղացիների նկատմամբ, որովհետև միջազգային իրավունքը տեղանուններն ու աշխարհագրական անվանումները չի համարում պետությունների սեփականություն, այլ համարում է ժողովուրդների ոչ նյութական ժառանգություն»։

«Общественная телекомпания неожиданно заменила Арцах на Нагорный Карабах». Правозащитник Арцаха
«Во время передачи новостей общественного телевидения Армении используется исключительно название Нагорный Карабах, что откровенно удивляет, ведь до недавнего времени всегда использовалось название Арцах.
Конечно, народ Арцаха не отвергает термин Нагорный Карабах, более того, согласно конституции Республики Армения, названия Республика Арцах и Нагорно-Карабахская Республика тождественны.
Однако общественная телекомпания Армении уже долгое время не использует слово "республика", а теперь неожиданно заменила Арцах на Нагорный Карабах, когда, например, Азатутюн и Sputnik Армения, входящие в группу международных новостей, используют название Арцах.
Если проблема в том, чтобы быть более понятной международным акторам, то, во-первых, я думаю, что название Арцах уже успело стать узнаваемым и понятным заинтересованным в этом вопросе акторам, а во-вторых, нельзя ли хотя бы использовать оба названия параллельно: Арцах (Нагорный Карабах).
Представители международных СМИ часто используют название Арцах наряду с Нагорным Карабахом, проявляя уважение к местному населению, поскольку международное право считает топонимы и географические названия не собственностью государств, а нематериальным наследием народов.