Ադրբեջանական կողմի այդ ո՞ր քայլերն են նման հույսեր տալիս. ԱՀ ԱԳ նախարարը՝ ԱՄՆ դեսպանին
Արցախի ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանն անդրադարձել է Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի կազմում ապահով լինելու հույս ունենալու վերաբերյալ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանի հայտարարությանը։
«Ինչի՞ հիման վրա են հավատում, ադրբեջանական կողմի այդ ո՞ր քայլերն են նման հույսեր տալիս»,- ասել է նա՝ հավելելով,- «Ճիշտ հակառակը, եթե որևէ մեկը նման հույսեր ունի, ապա պետք է նա այս գործը վերցնի իր վրա, տեսնելով այն ամենը, ինչ-որ տեղի է ունեցել այս ամիսների ընթացքում:
Մենք բազմիցս նշել ենք սրա մասին, որ առաջին հերթին Մինսկի խմբի համանախագահներից ակնկալում ենք ավելի ակտիվ ներգրավվածություն, և ոչ միայն, հայտարարությունների, կոչերի մակարդակով, ավելին ենք ակնկալում:
Հաշվի առնելով, որ ստեղծված իրավիճակի համար նրանք իրենց պատասխանատվության չափաբաժինը կրում են և խոսքը գնում է ցեղասպան քաղաքականության, ցեղասպանության ձգտումների մասին: Այստեղ նրանք բոլորը ունեն իրենց պատասխանատվությունը: Սա ոչ թե նրանց իրավունքն է, այլ նրանց պատասխանատվությունը»։

Какие шаги азербайджанской стороны вселяют такие надежды? Министр иностранных дел Республики Арцах послу США
Министр иностранных дел Арцаха Сергей Казарян сослался на заявление посла США в Армении относительно надежды на то, что Карабах будет в безопасности в составе Азербайджана.
«На каком основании они так считают, какие такие шаги азербайджанской стороны дают такие надежды?», - сказал он, добавив: «Наоборот, если у кого-то есть такие надежды, то он должен взять это дело на себя, смотря на всё то, что происходило в последние месяцы.
Мы неоднократно об этом говорили, что в первую очередь ожидаем от сопредседателей Минской группы более активного участия, и не только на уровне заявлений и обращений, ожидаем большего.
Учитывая, что они несут свою долю ответственности за создавшуюся ситуацию, а речь идет о геноцидной политике, геноцидальных устремлениях. Здесь у каждого своя ответственность. Это не их право, а их обязанность»