Ճնշում չի կարող լինել՝ ո՛չ գերտերությունների, ո՛չ ՀՀ իշխանությունների, ո՛չ քաղաքական խմբերի կողմից․ ԱՀ նախագահ
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը պատգամավորների հարցերին պատասխանելիս հայտարարել է, թե իր վրա կարող է մի ճնշում լինել՝ ժողովրդի ճնշումը։
«Ուրիշ ճնշում չկա և չի էլ կարող լինել՝ ո՛չ գերտերությունների, ո՛չ Հայաստանի իշխանությունների, ո՛չ քաղաքական խմբերի, ո՛չ քաղաքական անձանց, ո՛չ որևէ մեկի կողմից»,– ասել է նա։
Միաժամանակ Հարությունյանը նշել է․ «Ճնշում կարող է լինել մի դեպքում, եթե լինի ժողովրդի կողմից ճնշում։ Պետք է աշխատենք, որ հասարակությունը հասկանա, որ եթե 10 օր հետո շաքարավազ չլինի, շուկայի աշխատող կանայք չգան ասեն՝ բա էս վերջը ի՞նչ է լինելու։ Ժողովո՛ւրդ, մենք պետք է որոշում կայացնենք․ մեզ համար գլխավոր նպատակը շաքարավազ ունենա՞լն է, «Կոկա կոլա» խմե՞լն է, գարեջուր ունենա՞լն է, թե՞ իրականում մեր նպատակին հասնելը։ Եթե մեր նպատակին հասնելն է, այո՛, պետք է կրենք զրկանքներ։ Ադրբեջանն ամեն ինչ անելու է, որպեսզի հասարակությանը պառակտի։ Վերջը լավ է լինելու, համոզված եղեք»։

There can be no pressure, neither by the superpowers, nor by the RA authorities, nor by political groups. Artsakh President
While answering the deputies' questions, Araik Harutyunyan, the President of Artsakh, stated that there might be pressure on him, the pressure of the people.
"There is no other pressure, and there cannot be, neither by the superpowers, nor by the authorities of Armenia, nor by political groups, nor by political persons, nor by anyone," he said.
At the same time, Harutyunyan noted: "There can be pressure in a case if there is pressure from the people. We have to work so society understands that if there is no sugar after ten days, the women working in the market will not come and say, "What will be the end of this?" Folks, we have to make a decision. Is the main goal for us to have sugar, drink Coca-Cola, have a beer, or achieve our goal? If we want to achieve our goal, we must suffer hardships. Azerbaijan will do everything to divide society. The end will be good, be sure."