Ադրբեջանի ԶՈւ-ն Մարտակերտի շրջանի ուղղությամբ կիրառել է ականանետ
Հունիսի 27-ի ժամը 19:40-ի սահմաններում Ադրբեջանի ԶՈւ-ն Մարտակերտի շրջանի ուղղությամբ խախտել է հրադադարը` կիրառելով նաև ականանետ։ Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի ՊՆ-ն։
Նշվում է, որ հրադադարի խախտման մասին հաղորդվել է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը։
«Հրադադարի խախտումից հետո Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ ստորաբաժանումները հունիսի 27֊ի ժամը 20։05-ի սահմաններում նույն վերը նշված ուղղությամբ կրակ են բացել Մարտակերտի շրջանի օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով իբր հրազենային վիրավորում է ստացել ադրբեջանցի զինծառայողը, չի համապատասխանում իրականությանը։
Հարկ է նշել, որ Ադրբեջանի ԶՈւ֊ն հրադադարը հերթական անգամ խախտում է այն հատվածում, որտեղ հունիսի 22-ին հրազենային վիրավորում է ստացել Արցախի ՊԲ պայմանագրային զինծառայող Մհեր Կամոյի Հակոբյանը»,- ասված է հայտարարությունում։

ВС Азербайджана применили миномет в направлении Мартакертского района
27 июня около 19:40 ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня в направлении Мартакертского района, применив также миномет.
О нарушении режима прекращения огня было сообщено командованию миротворческого контингента РФ.
После нарушения режима прекращения огня сообщение минобороны Азербайджана о том, что 27 июня, около 20:05, подразделения Армии обороны якобы открыли огонь в указанном выше направлении, по азербайджанским позициям, расположенным на оккупированных территориях Мартакертского района Арцаха, в результате которого якобы огнестрельное ранение получил азербайджанский военнослужащий, не соответствует действительности.
Отметим, что ВС Азербайджана в очередной раз нарушают режим прекращения огня в районе, где 22 июня был ранен военнослужащий-контрактник Армии обороны Мгер Камоевич Акопян.