Արցախից ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող երեխան տեղափոխվել է ՀՀ
Վիրուսային էնցեֆալիտ հեմոռագիկ կոմպոնենտով ախտորոշմամբ մեկ տարեկան երեխան (Մոնթե Գ.), ով երկու օր ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվում էր ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Արևիկ» բուժմիավորման նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում, այսօր ռուս խաղաղապահների ուղղաթիռով տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոն՝ համապատասխան բժշկական օգնություն ստանալու համար։
Ռուս խաղաղապահներն ուղղաթիռով Հայաստանի Հանրապետությունից նաև հրատապ անհրաժեշտության դեղորայք են բերել Արցախ՝ և՛ Արցախի բնակչության, և՛ իրենց կարիքների համար:
Հունիսի 15-ից արդեն 10-րդ օրն է, ինչ Ադրբեջանի կողմից ամբողջապես արգելափակված է Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և խաղաղապահների կողմից արցախցի բուժառուների երկկողմանի տեղաշարժը, ինչպես նաև դեղորայքի և բժշկական պարագաների մատակարարումը Արցախ։
Այս պահի դրությամբ ԱՀ ԱՆ «Արևիկ» բուժմիավորումում 6 երեխա գտնվում է վերակենդանացման և նորածնային բաժանմունքում։
ԱՀ ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 7 հիվանդ գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 3-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում։

The child in critical condition was transferred from Artsakh to Armenia
A one-year-old child diagnosed with viral encephalitis with a hemorrhagic component (Monte G.), who was in critical condition for two days in the neonatal and resuscitation department of the "Arevik" medical association of the Ministry of Health of the Republic of Armenia, was transferred today by a helicopter of Russian peacekeepers to a specialized medical center of the Republic of Armenia to receive appropriate medical care.
Russian peacekeepers also brought urgently needed medicines from the Republic of Armenia to Artsakh by helicopter, both for the people of Artsakh and for their own needs.
It has been the 10th day since June 15 that Azerbaijan has wholly blocked the two-way movement of Artsakh medics by the International Committee of the Red Cross and peacekeepers through the Kashatagh (Lachin) corridor, as well as the supply of medicine and medical supplies to Artsakh.
Six children are in the resuscitation and neonatal department in the "Arevik" medical unit of the Ministry of Health of Artsakh.
At the "Republican Medical Center" CJSC, seven patients are in the intensive care unit, and 3 of them are in critical condition.