Ադրբեջանը իրավունքներ է խոստանում՝ հանցավոր կերպով արգելափակելով անգամ հումանիտար հասանելիությունը. ԱՀ ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից դեպի Արցախ հումանիտար փախադրումների արգելափակման վերաբերյալ, որում մասնավորապես ասվում է.
«Մեկ շաբաթից ավել է, ինչ ամբողջությամբ դադարեցված են հումանիտար փոխադրումները դեպի Լեռնային Ղարաբաղ, որոնք շրջափակման ընթացքում իրականացվում էին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ռուսական խաղաղապահների կողմից։ Դեպի Արցախ հումանիտար բեռների փոխադրման արգելափակումը ավելի է խորացնում վեցամսյա շրջափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամային իրավիճակը։ Ստեղծված պարենային և դեղորայքիային առանց այն էլ սուղ իրավիճակը գոյաբանական լրջագույն սպառնալիքներ են ստեղծում մեր բնակչությանը:
Ադրբեջանը շրջափակման ընթացքում հումանիտար փոխադրումները միշտ էլ գովազդել է ցույց տալու համար, թե իբր միջանցքը արգելափակված չէ, փաստորեն գործիք դարնձնելով հումանիտար հարցերը։ Միջազգային անգործության պայմաններում Ադրբեջանը գործում է կատարյալ անպատժելիության մթնոլորտում՝ անտեսելով 2020 թվականի եռակողմ հայտարարությունը, մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի, ՄԱԿ֊ի արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները։
Ադրբեջանը իրավունքներ է խոստանում՝ հանցավոր կերպով արգելափակելով անգամ հումանիտար հասանելիությունը։ Կարծես թե միջազգային որոշ դերակատարներ կուրորեն հավատում են այդ խոստումներին՝ դիտավորյալ չտեսնելու տալով այն, ինչ իրականում անում է Ադրբեջանը։ Որքա՞ն կարելի է անտեսել իրականությունը։
Ադրբեջանի առաջարկածը էթնիկ զտումն է և բռնի հպատակեցումը՝ երկու դեպքում էլ գործ ունենք նույն հանցանքի հետ, որը կոպտագույնս խախտում է մարդու հիմարար իրավունքները՝ մարդու ինքնորոշումը, կամարտահայտության, կյանքի, առանց խտրականության սեփական հայրենիքում ապրելու իրավունքները։
Արդյոք այս իրավիճակը խոսում է այն մասին, որ միջազգային բոլոր դերակատարները չունեն հանձնառություն հրատապ մեթոդներով հակազդելու Ադրբեջանին։ Արդյոք ձեր կողմից նորմալացվում է ադրբեջանի կողմից վարվող ցեղասպանական քաղաքականությունը։ 21-րդ դարում բոլորիդ աչքի առաջ 120 000 մարդ ամենօրյա ռեժիմով ենթարկվում է անմարդկային տառապանքների, իսկ ձեր արածը ընդամենը դրվագային մտահոգություն արտահայտող հայտարարություններ են։
Հումանիտար հասանելիության միտումնավոր խոչընդոտելը միջազգային իրավունքում դիտարկվում է որպես պատերազմական հանցագործություն։ Ես կրկին կոչ եմ անում ձեզ՝ վերջ տվեք այս հանցավոր անտարբերությանը, կանխեք Ադրբեջանի կողմից նոր պատերազմական հանցագործությունը, հասկացեք, որ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության համար պատասխանատվությունը նաև ձեր խղճին է։ Ի վերջո, անտարբերությունն ու անգործությունը հավասարազոր են հանցակցության»:

The human rights defender stated the blocking of humanitarian flights to Artsakh by Azerbaijan, which states explicitly:
"It's been over a week since the humanitarian transports to Nagorno-Karabakh, carried out by the International Committee of the Red Cross and Russian peacekeepers during the blockade, have been completely stopped. Blocking the transportation of humanitarian goods to Artsakh deepens the humanitarian crisis created in Artsakh due to the six-month embargo. The already tight food and medicine situation severely threats our population ontologically.
Azerbaijan has always advertised humanitarian transport during the blockade to show that the corridor is not blocked, turning humanitarian issues into a tool. In international inaction, Azerbaijan acts in complete impunity, ignoring the tripartite statement of 2020, the decisions of the European Court of Human Rights, and the International Court of Justice of the United Nations.
Azerbaijan promises rights, criminally blocking even humanitarian access. Some international actors unthinkingly believe in those promises, deliberately not seeing what Azerbaijan is doing. How much can realistically be ignored?
Azerbaijan offers ethnic cleansing and forced subjugation; in both cases, we are dealing with the same crime, which grossly violates the stupid human rights: human self-determination, the right to self-expression, life, and living in one's homeland without discrimination.
Does this situation indicate that all international actors do not commit to confronting Azerbaijan with urgent methods? Do you normalize the genocidal policy conducted by Azerbaijan? In the 21st century, in front of all of you, 120,000 people are subjected to inhuman suffering daily, and what you have done is just an episodic statement of concern.
Intentional obstruction of humanitarian access is considered a war crime in international law. I call on you again to end this criminal indifference, prevent a new war crime by Azerbaijan, and understand that the responsibility for the civilian population of Nagorno-Karabakh is also on your conscience. After all, indifference and inaction are tantamount to complicity."