Քաղաքական կարգավորման ուղիների շուրջ իրական երկխոսություն սկսելն անիրատեսական է. Արցախի ԱԳՆ
Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսություն հաստատելու փորձերի մասին վերջերս ռուսաստանյան մի շարք լրատվամիջոցներում անանուն դիվանագիտական աղբյուրներին հղումով տարածված աղմկահարույց հրապարակումների առնչությամբ հարկ ենք համարում նշել հետևյալը.
Արցախի Հանրապետությունն ամենաշահագրգիռ կողմն է տարածաշրջանում կայուն և արդար խաղաղության հաստատմանն ուղղված երկխոսության և խաղաղ բանակցությունների միջոցով Ադրբեջանի հետ հակամարտության համապարփակ լուծում գտնելու հարցում:
44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո արդեն իսկ եղել են նման շփումների  փորձեր հրատապ մի շարք խնդիրների լուծման նպատակով։ Մասնավորապես, Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի միջնորդությամբ  տեղի են ունեցել մի քանի հանդիպումներ, որոնց ընթացքում քննարկվել են մարդասիրական, ենթակառուցվածքային և այլ տեխնիկական հարցեր՝ ուղղված մարդկանց խաղաղ և բնականոն կյանքի համար պայմանների ապահովմանը։ Մինչև Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակումը ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի միջնորդությամբ տեղի ունեցած հանդիպումների շնորհիվ արձանագրվել են կոնկրետ արդյունքներ՝ անհայտ կորածների ճակատագրի բացահայտման և զոհվածների աճյունների որոնման, կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների բնականոն աշխատանքի ապահովման, գյուղատնտեսական աշխատանքների կազմակերպման և այլ հարցերում։ Այս ձևաչափով վերջին հանդիպումն անց է կացվել է 2023 թվականի մարտի 1-ին, որի ընթացքում քննարկվել են Արցախի տրանսպորտային և էներգետիկ շրջափակման դադարեցմանն առնչվող հարցեր։ Սակայն, ադրբեջանական կողմը սկզբում հրաժարվել է կատարել հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, իսկ այնուհետև դիմել է տարբեր սադրանքների և ագրեսիվ գործողությունների՝ հետևողականորեն մերժելով նշված ձևաչափով հանդիպումները շարունակելու Արցախի Հանրապետության բոլոր հետագա առաջարկները։
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են, որ խաղաղ գործընթացի վերսկսման համար անհրաժեշտ է վերականգնել միջազգայնորեն ճանաչված բանակցային ձևաչափը, որի շրջանակներում հնարավոր կլինի բարեխղճության, համագործակցության և կողմերի իրավահավասարության սկզբունքների հիման վրա քննարկել բոլոր վիճահարույց հարցերն ու հակասությունները։ Միևնույն ժամանակ այս մեխանիզմը պետք է լինի ներառական և ներկայացուցչական, ինչպես նաև ունենա համապատասխան կարողություններ և լիազորություն՝ ապահովելու ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարումը։
Համոզված ենք, որ միջազգային միջնորդների դերը չպետք է սահմանափակվի միայն բարի ծառայությունների մատուցմամբ, այլ պետք է միտված լինի առկա խնդիրներին արդար, հավասարակշռված և կենսունակ լուծումներ գտնելու, երկխոսության համար բարենպաստ և արժանի պայմաններ ստեղծելու գործընթացում ավելի ակտիվ ներգրավվածությանը, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների պահպանման և ՄԱԿ-ի կանոնադրության դրույթների իրականացման ապահովմանը։ Այս համատեքստում ևս մեկ անգամ ընդգծում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի ներուժի և փորձի օգտագործման, ինչպես նաև հակամարտության խաղաղ կարգավորման մեջ ներգրավված բոլոր հիմնական դերակատարների արդյունավետ համագործակցության կարևորությունը։
Այս առումով առաջնային նշանակություն ունեն միջազգային հանրության հավաքական և անհատական ջանքերը՝ ուղղված Արցախում նորմալ կենսապայմանների ստեղծմանը, Արցախի տրանսպորտային և էներգետիկ շրջափակման դադարեցմանը, ապօրինի տեղադրված ադրբեջանական անցակետի վերացմանը և մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով ազատ տեղաշարժի ապահովմանը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների և Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշման։ Ակնհայտ է, որ Արցախի շարունակվող խիստ շրջափակման, ուժի կիրառման և էթնիկ զտման ահագնացող սպառնալիքների պայմաններում, երբ Արցախի 120,000 բնակչությունը, ըստ էության, գտնվում է պատանդի կարգավիճակում, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական կարգավորման ուղիների շուրջ իրական երկխոսություն սկսելն անիրատեսական է։

Starting a real dialogue on ways of political settlement is unrealistic; Artsakh MFA
Regarding attempts to establish a dialogue between Stepanakert and Baku, we think it's necessary to mention the following about the sensational publications recently published in several Russian media concerning anonymous diplomatic sources.
The Republic of Artsakh is the most interested party in finding a comprehensive solution to the conflict with Azerbaijan through dialogue and peaceful negotiations to establish a stable and just peace in the region.
After the end of the 44-day war, there have already been attempts at such contacts to solve several urgent problems. In particular, several meetings were held between the representatives of Artsakh and Azerbaijan with the mediation of the Russian peacekeeping troops, during which humanitarian, infrastructural, and other technical issues were discussed, aimed at ensuring the conditions for the peaceful and everyday life of people. Before Azerbaijan blockaded Artsakh, thanks to the meetings held with the mediation of the Russian peacekeeping troops, concrete results were recorded revealing the fate of the missing and searching for the remains of the dead, ensuring the regular operation of vital infrastructures, organizing agricultural works, and other issues. The last meeting in this format was held on March 1, 2023, during which issues related to ending Artsakh's transportation and energy blockade were discussed. However, the Azerbaijani side refused to fulfill the agreements reached during the meeting. Then it resorted to various provocations and aggressive actions, consistently rejecting all subsequent proposals of the Artsakh Republic to continue the discussions in the specified format.
The authorities of the Republic of Artsakh have repeatedly stated that for the resumption of the peace process, it is necessary to restore the internationally recognized negotiation format, within which it will be possible to discuss all controversial issues and contradictions based on the principles of good faith, cooperation and equality of rights of the parties. At the same time, this mechanism must be inclusive and representative and have the appropriate capacity and authority to ensure the fulfillment of the agreements reached and the commitments undertaken by the parties.
We are convinced that the role of international mediators should not be limited to providing exemplary services but should be aimed at more active involvement in the process of finding fair, balanced, and viable solutions to existing problems, creating favorable and worthy conditions for dialogue, as well as Azerbaijan's compliance with the norms of international law and ensuring the observance of the principles and the implementation of the provisions of the UN Charter. In this context, we again emphasize the importance of using the potential and experience of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship Institute and the practical cooperation of all the main actors involved in the peaceful settlement of the conflict.
In this regard, the collective and individual efforts of the international community aimed at creating normal living conditions in Artsakh, ending the transport and energy blockade of Artsakh, eliminating the illegally installed Azerbaijani checkpoint, and ensuring the free movement of people, vehicles, and goods in both directions through the Lachin Corridor are of primary importance by November 9, 2020, and the decision of the International Court of Justice of February 22, 2023. It is evident that in the conditions of the ongoing strict blockade of Artsakh, the use of force, and the growing threats of ethnic cleansing when the 120,000 people of Artsakh are essentially held hostage, it is unrealistic to start an honest dialogue about the ways of a political settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict.