Ադրբեջանի գործողություններն առավել սպառնալից բնույթ են ստանում․ Արցախի ԱԳՆ
«Հունիսի 15-ին ադրբեջանական կողմը, Հակարիի կամրջի վրա դիտավորյալ կերպով դիմելով սադրանքի, երկու ուղղություններով ամբողջովին արգելափակել է հումանիտար բոլոր ուղևորափոխադրումները և բեռնափոխադրումները Լաչինի միջանցքով։
Ադրբեջանի գործողությունների արդյունքում խափանվել է բուժառուների նախատեսված բժշկական տարհանումն Արցախից Հայաստան և չեղարկվել ուղևորների՝ անհետաձգելի հումանիտար անհրաժեշտությունից ելնող տեղափոխումը Ստեփանակերտ-Գորիս-Ստեփանակերտ երթուղով՝ ռուսական խաղաղապահ համակազմի միջնորդությամբ։
Կանգնեցվել է նաև ռուս խաղաղապահների բեռնատարների ընթացքը, որոնք ուղևորվել էին Գորիս՝ հումանիտար բեռներ Արցախ հասցնելու նպատակով։
Ավելի քան 6 ամիս շարունակվող Արցախի ապօրինի շրջափակման պատճառով առանց այն էլ սահմանափակ ռեժիմով և բացառապես հումանիտար նպատակներով օգտագործվող Լաչինի միջանցքի ամբողջական արգելափակումը ևս մեկ անգամ գործնականում ցուցադրում է, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է իր միջազգային պարտավորությունները, անտեսում միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերը, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի իրավաբանորեն պարտադիր որոշումը։
Փաստորեն, Լաչինի միջանցքում ապօրինաբար տեղադրված հսկիչ անցակետն Ադրբեջանի կողմից օգտագործվում է բացառապես որպես Արցախի ժողովրդի դեմ էթնիկ զտման քաղաքականության շարունակման գործիք։
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները, ի շարունակումն Արցախի էթնիկ զտմանը և հայրենի հողից նրա ժողովրդի վտարմանն ուղղված իրենց քաղաքականության, որն իրականացվում է անտանելի կենսապայմանների ստեղծման, այդ թվում՝ այսպես կոչված էկոակտիվիստների միջոցով սկսված Արցախի երկարատև շրջափակման, Լաչինի միջանցքի նկատմամբ ադրբեջանական վերահսկողության հաստատման և այլ հակաիրավական գործողությունների միջոցով, որոշել են նոր սադրանքների դիմել՝ միտված շրջափակման խստացմանը և արտաքին աշխարհից Արցախի ժողովրդի մեկուսացմանը՝ նրան զրկելով նույնիսկ սահմանափակ տեղաշարժի և ԿԽՄԿ ու ռուս խաղաղապահների միջոցով հումանիտար բեռների փոխադրման հնարավորությունից։
Արցախի ժողովրդի դեմ էթնիկ զտման քաղաքականության նկատմամբ ամենաթողության և միջազգային հանրության կողմից վճռական միջոցների բացակայության պայմաններում Ադրբեջանի գործողություններն առավել սպառնալից բնույթ են ստանում։ Արցախի ժողովրդի դեմ նոր վայրագություններից և հանցագործություններից խուսափելու համար Ադրբեջանի նմանօրինակ ապօրինի և ագրեսիվ քայլերը պետք է արժանանան միջազգային հանրության և առաջին հերթին՝ գործընթացում ներգրավված բոլոր կողմերի համարժեք քաղաքական գնահատականին։
Կրկին ընդգծում ենք, որ մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների, այդ թվում՝ էթնիկ զտումների և ցեղասպանությունների կանխարգելումը միջազգային հանրության բոլոր անդամների պարտավորությունն է»:

Artsakh MFA stated the complete closure of the Lachin Corridor.
"On June 15, the Azerbaijani side, deliberately resorting to provocation on the Hakari bridge, completely blocked all humanitarian passenger and cargo transportation through the Lachin corridor in both directions.
As a result of Azerbaijan's actions, the planned medical evacuation of medical patients from Artsakh to Armenia was disrupted, and the transportation of passengers due to urgent humanitarian needs along the Stepanakert-Goris-Stepanakert route was canceled with the mediation of the Russian peacekeeping corps.
The flow of the trucks of Russian peacekeepers, which had gone to Goris to deliver humanitarian goods to Artsakh, was also stopped.
Due to the illegal blockade of Artsakh that has been going on for more than six months, the complete blocking of the Lachin Corridor, which is already under a limited regime and used exclusively for humanitarian purposes, once again demonstrates in practice that Azerbaijan grossly violates its international obligations, ignores the fundamental norms of international law, including the UN legally binding decision of the international court.
The checkpoint illegally installed in the Lachin Corridor is used by Azerbaijan exclusively as a tool to continue the policy of ethnic cleansing against the people of Artsakh.
It is evident that the Azerbaijani authorities, in continuation of their policy aimed at the ethnic cleansing of Artsakh and the expulsion of its people from their native land, which is carried out by creating unbearable living conditions, including the long-term blockade of Artsakh started by the so-called eco-activists, the establishment of Azerbaijani control over the Lachin Corridor, and other illegal through actions, have decided to resort to new provocations aimed at tightening the blockade and isolating the people of Artsakh from the outside world, depriving them of even limited movement and the possibility of transporting humanitarian goods through the ICRC and Russian peacekeepers.
In the conditions of tolerance towards the policy of ethnic cleansing against the people of Artsakh and the lack of decisive measures by the international community, Azerbaijan's actions become more threatening. To avoid new atrocities and crimes against the people of Artsakh, Azerbaijan's similar illegal and aggressive steps should receive an adequate political evaluation by the international community and all parties involved in the process.
We once again emphasize that the prevention of massive human rights violations, including ethnic cleansing and genocide, is the responsibility of all members of the international community."