ԱՄՆ Կոնգրեսում տեղի կունենան ԼՂ բնակչության պաշտպանության հարցով լսումներ
Հունիսի 21-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի մարդու իրավունքների հանձնաժողովում տեղի կունենան Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության պաշտպանության հարցով լսումներ։
«Միջազգային ջանքեր են գործադրվում նոր լայնամասշտաբ պատերազմի ռիսկը նվազեցնելու համար, այդ թվում՝ ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնյաների կողմից: Հիմնական հարցերից մեկն այն է, թե ինչ է պահանջվում Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերի իրավունքների և անվտանգության համարժեք պաշտպանության համար, որտեղ Ադրբեջանը ձգտում է վերահսկողություն հաստատել»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ լսումների ընթացքում կքննարկվեն Արցախի խոցելի էթնիկ բնակչությանը պատշաճ կերպով պաշտպանելու համար անհրաժեշտ միջոցները և առաջարկներ կներկայացվեն:

Hearings on the protection of the population of Nagorno-Karabakh will be held in the US Congress
On June 21, hearings on the protection of the people of Nagorno-Karabakh will be held in the Human Rights Committee of the US Congress.
"International efforts are underway to reduce the risk of a new full-scale war, including by US State Department officials. One of the main questions is what is required to adequately protect the rights and security of ethnic Armenians in Nagorno-Karabakh, where Azerbaijan seeks to establish control," the statement said.
It is also noted that during the hearings, measures necessary to protect the vulnerable ethnic population of Artsakh properly will be discussed, and proposals will be presented.