Ադրբեջանցիներն ավերել են Հալիվորի կամուրջը
Հալիվորի կամ Հալևորի կամուրջը գտնվում է Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղեր գյուղից 2կմ հարավ-արևմուտք` Իշխանագետի վրա: Համաձայն կամրջի հոսքընթաց ճակատին ագուցված քարի վրա փորագրված և ցարդ պահպանված շինարարական 7 տողանի արձանագրության` կառուցվել է 1835թ.:
Այն Իշխանագետի և նրա վտակների վրա կառուցված 6 կամուրջներից մեկն է, որոնցից չորսն անխափան պահպանվում են և գործում:
Հալիվորի կամուրջն ասես Իշխանագետի կանաչ գոտին լինի: Իրականում այդ գոտին Մեծ Թաղերի տարածքը գետի վրայով կապում է Տումի գյուղի տարածության հետ: Միակամար, կիսագլանաձև թաղով ծածկված կամուրջն իրար է կապել ժայռոտ ձորափերը: Այն ունի 20 մետր երկարություն, 3 մետր լայնություն և 9 մետր բարձրություն: Կամարային բացվածքի լայնությունը կազմում է 9 մետր: Շինարարական կիսաեղծ արձանագրությունը գտնվում է հյուսիս-արևմտյան խելի պատին ագուցած արձանագրության մեջ, որտեղ գրված է.ՙՅիշատակ է /կամուրջըս Յարու/ թիլն որդի Գեվ/ որքի, շինեցի իմ /ծնօղաց, օվ անցնի/ ա /աստուած ողորմի ասի, /ՌՄՁԴ /1835թ./՚:
Անհրաժեշտ է նշել, որ այս կամուրջն իր կառուցվածքով և դիրքով տարբերվում է մյուսներից: Տեղանքից ելնելով` նոր կամուրջը կառուցվել է այնպես, որ Մեծ Թաղերի կողմից կամրջի խելը մոտ երկու մետր ցած է հանդիպակաց կողմի խելից: Կառուցված է որձաքարի խոշոր և մանր անտաշ բեկորներից, ամուր կրաշաղախով»:

Azerbaijanis destroyed Halivor bridge
The State Service for Protection of the Historical Environment of Artsakh informs. The website "Caucasus Heritage Watch" // https://caucasusheritage.cornell.edu/ published space photos https://m.facebook.com/CaucasusHW/posts/582071750740567?device_id=0a3f6868- 1f1b-4c1e-88a4-618a638d56fc&wtsid=rdr_08D6sFYUF1uce5ln8 where it can be seen that the Azerbaijanis destroyed the Halivor bridge.
Halivori or Halevori bridge is located 2km southwest of Mets Tagher village of Hadrut region on Ishkhanaget. According to the well-preserved 7-line construction protocol engraved on the stone on the upstream front of the bridge, it was built in 1835.
It is one of the six bridges built on Ishkhanaget and its tributaries, four continuously maintained and functioning.
Halivori Bridge is like the green belt of Iskhanaget. That zone connects the area of Mets Tagher across the river with the size of Tumi village. A single-arch, semi-cylindrical arched bridge connects the rocky ravines. It is 20 meters long, 3 meters wide, and 9 meters high. The width of the arch opening is 9 meters. The half-fake construction inscription is found in the note hidden on the wall of the north-western cell, where it is written: The bridge is in memory of Harutiun, son of Gevork, who built it in his parents' memory, and whoever passes by says, God has mercy on them, 1835."
So as you know, this bridge differs in its structure and location. Based on the terrain, the new bridge was built so that the foot of the bridge on the Mets Tagher side is about two meters lower than the foot on the opposite side. It is made of large and small fragments of quartz with a strong lime mortar.