Ադրբեջանական կողմը խոչընդոտել է ՀՀ հաշվառում ունեցող քաղաքացիների մուտքը Արցախ
Ադրբեջանական կողմը Գորիս֊Ստեփանակերտ մայրուղու (Լաչինի միջանցքի) Հակարիի կամրջի վրա ապօրինի տեղադրված անցակետում դիտավորյալ խոչընդոտում է Հայաստանի Հանրապետության հաշվառում ունեցող քաղաքացիների մուտքը դեպի Արցախի Հանրապետություն: Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից հավաքագրված տվյալների համաձայն` անցակետի տեղադրման պահից ի վեր արձանագրվել է նմանատիպ առնվազն երեք դեպք՝ խոչընդոտվել է երկու կանանց և մեկ երեխայի մուտքը: Արձանագրված բոլոր դեպքերում քաղաքացիները թեև ունեցել են ՀՀ հաշվառում, այնուամենայնիվ, մշտապես բնակվել են Արցախի Հանրապետությունում, ընդ որում, նրանց ընտանիքները ևս բնակվում են Արցախում:
Տվյալ անձինք շրջափակման պայմաններում մեկնել էին Հայաստանի Հանրապետություն բուժման նպատակով, և այժմ, առողջական խնդիրների լուծումից հետո, չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տներ: Ուշագրավ է, որ ադրբեջանական կողմը թույլատրել է նրանց ելքն Արցախից՝ կամայական ու ապօրինի կերպով արգելելով մուտքը:
Ադրբեջանի կողմից ցուցաբերված ոտնձգությունների հետևանքով խախտվել են այդ անձանց ոչ միայն ազատ տեղաշարժվելու, այլև ընտանիքի հետ վերամիավորվելու իրավունքները: Մարդու իրավունքների պաշտպանը ընդգծում է, որ ապրիլի 23-ից Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում Հակարի կամրջի վրա ապօրինի կերպով տեղադրված անցակետը և այդ ճանապարհով անձանց, մեքենաների ու բեռների ազատ տեղաշարժը խոչընդոտող այլ միջոցները խախտում են ոչ միայն մարդու իրավունքների միջազգային հանրահայտ նորմերը, այլև՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, մասնավորապես՝ 6-րդ կետը, որով նախատեսվում է անձանց, մեքենաների և բեռների անվտանգ ու անխափան տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով:
Ադրբեջանը տարբեր քարոզչական տեսանյութերով փորձում է թոզ փչել միջազգային հանրության աչքերին՝ ցույց տալով, թե իբր միջանցքը արգելափակված չէ և ապահովված է մարդկանց ազատ տեղաշարժը: Այնինչ անցակետի առկայությունը, անձնագրային, բեռների ու այլ տիպի հսկողության միջոցների կիրառումը Ադրբեջանի կողմից արդեն նշանակում են խոչընդոտներ անխափան տեղաշարժի համար՝ հարուցելով ոչ միայն անվտանգության, այլև՝ ցանկացած պահի խափանիչ կամայական այլ միջոցներ կիրառելու էական ռիսկեր: Արձանագրվող դեպքերը ևս մեկ անգամ ապացուցում են ադրբեջանական պետական քարոզչության սնանկությունը և Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ համակարգային և հետևողականորեն իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականությունը»։

Азербайджанская сторона воспрепятствовала въезду в Арцах граждан с регистрацией РА
Азербайджанская сторона умышленно препятствует въезду граждан Республики Армения в Республику Арцах на незаконно установленном КПП на мосту Хакари автодороги Горис-Степанакерт (Лачинский коридор). Об этом сообщает правозащитник Арцаха Гегам Степанян.
«Согласно данным, собранным Офисом защитника прав человека Арцаха, с момента установки блокпоста зафиксировано как минимум три подобных случая: не пустили двух женщин и одного ребенка. Во всех зарегистрированных случаях, хотя граждане имели регистрацию РА, они всегда проживали в Республике Арцах, и их семьи также проживают в Арцахе.
Эти лица выехали на лечение в Республику Армения в условиях блокады и теперь, решив проблемы со здоровьем, не могут вернуться домой. Примечательно, что азербайджанская сторона разрешила их выезд из Арцаха, самовольно и незаконно запретив въезд.
В результате притеснений со стороны Азербайджана были нарушены права этих лиц не только на свободное передвижение, но и на воссоединение со своими семьями. Правозащитник подчеркивает, что незаконно установленный Азербайджаном КПП на Хакарском мосту в Лачинском коридоре с 23 апреля и другие меры, препятствующие свободному передвижению людей, транспортных средств и товаров по этой дороге, нарушают не только известные международные нормы прав человека , но и положения трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года, в частности пункт 6, предусматривающий безопасное и бесперебойное движение людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору.
Азербайджан пытается обмануть мировую общественность различными пропагандистскими роликами, показывая, что коридор не перекрыт и обеспечено свободное передвижение людей. Наличие КПП, применение Азербайджаном мер паспортного, грузового и иного контроля уже означают препятствия для бесперебойного движения, вызывая значительные риски не только безопасности, но и применения других произвольных деструктивных мер в любой момент. Зафиксированные случаи еще раз доказывают несостоятельность азербайджанской государственной пропаганды и политики этнической чистки, систематически и последовательно проводимой Азербайджаном против народа Арцаха