Ադրբեջանի ԶՈւ-ն խախտել է հրադադարը. խախտման մասին հաղորդվել է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին. ՊԲ
Հունիսի 8-ին ժամը 02:25-02։35-ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի ԶՈւ-ն շփման գծի հյուսիսային ուղղությամբ խախտել է հրադադարը՝ կիրառելով հրաձգային զենք։ Հայկական կողմը կորուստներ չունի։ Հրադադարի խախտման մասին հաղորդվել է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի  հրամանատարությանը։ Հունիսի 8-ի ժամը 10։30-ի դրությամբ իրավիճակը շփման գծում հարաբերականորեն կայուն է։
Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանը շարունակում է ապատեղեկատվություն տարածել՝ փորձելով հիմնավորել իր ստորաբաժանումների կողմից հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումները։ Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ ստորաբաժանումները հունիսի 8-ի առավոտյան կրակ են բացել Շուշիի շրջանի օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղությամբ, ինչպես նաև Ասկերանի շրջանում փորձել են իրականացնել ամրաշինական աշխատանքներ, որոնք իբրև թե խափանվել են ադրբեջանական բանակի ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում, բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը։

Вооруженные силы Азербайджана нарушили режим прекращения огня. О нарушении сообщили российским миротворческим силам. АО Арцаха
8 июня с 02:25 до 02:35 ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня на северном направлении линии соприкосновения, применив стрелковое оружие.
Армянская сторона потерь не имеет. О нарушении режима прекращения огня сообщено командованию РМК. По состоянию на 10:30 8 июня ситуация на линии соприкосновения относительно стабильна.
Одновременно Азербайджан продолжает распространять дезинформацию, пытаясь оправдать периодические нарушения режима прекращения огня своими подразделениями.
Распространенное Министерством обороны Азербайджана сообщение о том, что утром 8 июня подразделения Армии обороны якобы открыли огонь в направлении азербайджанских позиций, расположенных на оккупированных территориях Шушинского района, а также пытались провести фортификационные работы в Аскеранском районе, которые якобы были сорваны в результате мер, предпринятых азербайджанской армией, абсолютно не соответствует действительности.