Այսօր մենք կրկին ապրում ենք վճռորոշ ժամանակաշրջանում և կրկին ստիպված ենք պայքարել մեր լինելության համար. Արցախի նախագահ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 28-ին ուղերձ է հղել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ:
105 տարի է անցել այն օրից, երբ, շուրջ վեց դար մնալով առանց պետականության, հայ ժողովուրդը հռչակեց իր անկախ պետությունը, վերականգնեց սեփական հողում ազատ ու անկախ ապրելու իր իրավունքը:
Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը դարձավ Մայիսյան փառավոր հաղթանակների արգասիքը: Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի և Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերը մինչև այսօր էլ առեղծված են մնում շատերի համար: Շատ-շատերի, բայց ոչ մեզ համար:
Իր բազմադարյա պատմության ողջ ընթացքում հայ ժողովուրդը բազում անգամներ է հայտնվել անդունդի եզրին, կանգնել անելանելի թվացող փակուղու առջև, երբ փրկության նշույլ անգամ չէր ուրվագծվում: Սակայն, իր քաջազուն զավակների խիզախության ու սխրանքի, անձնուրացության ու իմաստնության շնորհիվ կարողացել է դիմակայել ճակատագրի հարվածներին, հաղթահարել բոլոր փորձություններն ու շարունակել կառուցել իր ապագան:
Այսօր մենք կրկին ապրում ենք վճռորոշ ժամանակաշրջանում և կրկին ստիպված ենք պայքարել մեր լինելության, ազգային ինքնության պահպանման, հայոց ամուր պետականության ապագայի համար: Մենք չափազանց թանկ գին ենք վճարել մեր անկախ պետականության համար և պետք է աչքի լույսի պես պահենք ու փայփայենք այն և փոխանցենք հետագա սերունդներին։
Ուրեմն, եկեք անհրաժեշտ դասեր քաղենք անցյալից, բոլորս միասին տեր կանգնենք մեր Հայրենիքին, զարգացնենք ու զորացնենք այն, քանի դեռ կարող ենք, քանի դեռ չենք կորցրել մեր սուրբ նահատակներին արժանի լինելու, աշխարհի հնագույն քաղաքակրթությունը կերտողների ժառանգորդը լինելու հնարավորությունը։

Today we live again in a crucial period and again we have to fight for our existence; President of Artsakh
On May 28, the President of the Artsakh Republic, Arayik Harutyunyan, sent a message on the Day of the First Republic of Armenia.
One hundred five years have passed since the day when remaining without statehood for nearly six centuries, the Armenian people declared their independent state and restored their right to live freely and independently in their land.
The First Republic of Armenia resulted from the glorious victories of May. The heroic battles of Sardarapat, Bash Aparan, and Gharakilisa remain a mystery to many people. For many, but not for us.
Throughout its centuries, the Armenian people had often appeared on the edge of the abyss, standing in front of a seemingly hopeless dead end when there was no hint of salvation. However, thanks to his brave children's courage, bravery, selflessness, and wisdom, he could withstand the blows of fate, overcome all trials, and continue to build his future.
Today, we are once again living in a crucial period. Once again, we must fight for our existence, the preservation of our national identity, and the future of robust Armenian statehood. We have paid an extremely high price for our independent statehood, and we must keep and cherish it like the apple of our eye and pass it on to future generations.
So, let's learn the necessary lessons from the past; let's all take ownership of our Motherland together, develop and strengthen it as long as we can before we lose the opportunity to be worthy of our holy martyrs, to be the heirs of those who built the world's ancient civilization.