Արցախում ռազմական դրության պայմաններում կկիրառվեն լրացուցիչ սահմանափակումներ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ստորագրել է հրամանագրեր ռազմական դրության պայմաններում կիրառվող լրացուցիչ սահմանափակումների մասին:
Նախագահի հրամանագրով` արգելվում են բոլոր տեսակի հավաքները, բացառությամբ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման նպատակով, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերին կազմակերպվող հավաքների, որոնք կարող են կազմակերպվել միայն Արցախի Հանրապետության կառավարության թույլտվության դեպքում:
Նախագահի մեկ այլ հրամանագրով՝ սահմանափակվում է կարծիքի արտահայտման ազատությունը, արգելվում են տեղեկատվության որևէ միջոցով Արցախի Հանրապետության պաշտպանունակության, անվտանգության, տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, սահմանադրական կամ հասարակական կարգի, տնտեսության բնականոն զարգացման վերաբերյալ տեղեկություններ փնտրելը, ստանալը և տարածելը, այդ թվում՝ դրանց դեմ ուղղված քարոզչությունը:

Дополнительные ограничения будут применяться в условиях военного положения в Арцахе
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян подписал указы о дополнительных ограничениях, применяемых в условиях военного положения.
Согласно указу президента запрещаются все виды собраний, кроме как в целях реализации права народа Арцаха на самоопределение, а также собраний, организованных в праздничные и памятные дни Республики Арцах, которые могут проходить только с разрешения правительства Республики Арцах.
Другой указ президента ограничивает свободу выражения мнений, запрещает поиск, получение и распространение информации об обороноспособности, безопасности, территориальной целостности, суверенитете, конституционном или общественном порядке, нормальном развитии Республики Арцах любыми средствами информации.