Վերականգնվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բժշկական կենտրոններ
Այսօր՝ մայիսի 26-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 15 բուժառու՝ ուղեկցողների հետ միասին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
12 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ժամանակին ուղեգրվել էին ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։ Դեռևս տասնյակ բուժառուներ սպասում են իրենց տեղափոխությանը Հայաստանի Հանրապետություն:
«Արևիկ» բուժմիավորումում 6 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից  3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում մասնակիորեն վերականգնվել են պլանային հետազոտությունները և միջամտությունները։

The transfer of medical patients to RA medical centers by the International Committee of the Red Cross has been restored
Today, on May 26, 15 patients from the "Republican Medical Center" CJSC of the Ministry of Health of the Republic of Artsakh, together with their companions, were transferred to the specialized medical centers of the Republic of Armenia with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross.
Twelve medical patients, referred to Armenia for treatment within the framework of the state order, returned to Artsakh with their companions. Many medical patients still await their transfer to the Republic of Armenia.
In the "Arevik" medical unit, six children are in the neonatal and resuscitation department. At "Republican Medical Center" CJSC, six patients are in the intensive care unit, and 3 of them are in critical condition.
Planned examinations and interventions have been partially restored in medical facilities operating under the Ministry of Health of the Republic of Artsakh.