«Հրաժարականի դիմում ներկայացրեք, պարո´ն նախագահ, կամ դրեք ձեր վստահության հանրաքվեն». Արցախի ԱԺ նախագահ
Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ.
«Սիրելի´ հայրենակիցներ,
Ուզում եմ դիմումով, կոչով, հորդորով, խնդրանքով դիմել Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանին:
Դուք գիտեք, նաև վերջին հանրահավաքի ժամանակ ասել եմ, որ մասնակցել եմ բոլոր այն հանրահավաքներին, որոնց ինձ հրավիրել են:
Պարո´ն նախագահ, ես երբեք չեմ խառնվել Ձեր գործերին, դուք էլ՝ Ազգային ժողովի: Ես մոդել եմ առաջարկել, որը հետևյալն է՝ ոչ թե ամորֆ մարմին եմ առաջարկել, այլ այն մարմինը, որը մեզ փրկել է 90-ականներին, այն է՝ պաշտպանության պետական կոմիտեն: Ես երկրի նախագահին առաջարկել եմ այդ կազմում երկու մարդու ընդգրկել՝ Ռուբեն Վարդանյանին և Սամվել Բաբայանին: Ես չգիտեմ նրանց կարծիքը, շատ հնարավոր է, որ հրաժարվեն:
Ինչո՞ւ՝ հարցեր մի տվեք:
Պարո´ն նախագահ, եթե այդ մոդելը չաշխատեց, հիմա կարող է առաջին անգամ որևէ անձի ցավ պատճառեմ:
Հրաժարականի դիմում ներկայացրեք, պարո´ն նախագահ, կամ դրեք ձեր վստահության հանրաքվեն: Եթե ժողովուրդը չի վստահում, որ ընտրվել եք, ապա կհեռանաք: Սակայն, դա չի նշանակում, որ ձեր հրաժարականի դեպքում Արթուր Թովմասյանը կլինի երկրի նախագահի պաշտոնակատար: Եթե ժողովուրդը ձեզ չվստահեց՝ ես էլ եմ հեռանալու»:

«Подайте заявление об отставке, господин президент, или пусть вам выразят вотум доверия». Председатель Национального Собрания Арцаха
Председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян  во время очередного заседания парламента выступил с заявлением, в котором говорится:
«Хочу обратиться с призывом, просьбой к президенту Республики Арцах Араику Арутюняну.
Вы знаете, во время последнего митинга тоже я говорил, что участвовал во всех митингах, на которые меня приглашали.
Г-ин президент, я никогда не вмешивался в Ваши дела, а Вы никогда не вмешивались в дела Национального собрания. Я предложил модель, которая заключалась в следующем: я предложил не аморфный орган, а орган, спасший нас в 90-х, то есть государственный комитет обороны. Я предложил президенту страны включить в этот состав двух человек: Рубена Варданяна и Самвела Бабаяна. Я не знаю их мнения, вполне возможно, что они откажутся.
Почему? Не спрашивайте.
Господин президент, если эта модель не сработает, сейчас я могу впервые причинить боль кому-то.
Подайте в отставку, господин президент, или пусть вам выразят вотум доверия. Если народ не доверяет, вы уйдете. Однако это не означает, что в случае вашей отставки Артур Товмасян будет исполнять обязанности президента страны. Если народ вам не доверяет, я тоже уйду».