Հանրահավաք Ստեփանակերտում. պահանջում են Սամվել Բաբայանին նշանակել պետնախարար
Սամվել Բաբայանի գլխավորած «Միասնական հայրենիք» կուսակցությունը Ստեփանակերտում այսօր հանրահավաք է հրավիրել։ Հանրահավաքի մասնակիցները հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ ԱՀ Նախագահից պահանջելով 2020թ․ համապետական ընտրությունների արդյունքներով հանրության վստահության քվեն ստացած խորհրդարանական երկրորդ ուժի՝ «Միասնական հայրենիք» կուսակցության նախագահ Սամվել Բաբայանին նշանակել ԱՀ պետական նախարարի պաշտոնում։
Հայտարարությունում ասվում է. «Արցախի ժողովու´րդն է իր ճակատագրի իրավատերը» խորագրով հանրահավաքի մասնակիցների
Մենք՝ Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում ս․թ․ մայիսի 15-ին ընթացող հանրահավաքի մասնակիցներս, հայտարարում ենք․
Խիստ մտահոգված լինելով Արցախում և նրա շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական, սոցիալ-տնտեսական, բարոյահոգեբանական իրավիճակի կապակցությամբ,
Անհամաձայնություն հայտնելով իշխանությունների՝ Արցախի մարտահրավերներին և սպառնալիքներին անհամարժեք գործունեությանը,
Անհանգստություն հայտնելով գոյութենական վտանգի պայմաններում Արցախում անհամահունչ ներքաղաքական խմորումների առնչությամբ,
Ինչպես նաև՝
Ընդունելի համարելով 2020թ․ համապետական ընտրությունների արդյունքներով հանրության վստահության քվեն ստացած խորհրդարանական երկրորդ ուժի՝ «Միասնական հայրենիք» կուսակցության նախագահ Սամվել Բաբայանի՝ ստեղծված իրավիճակից ելքի տեսլականը,
Արցախի Հանրապետության Նախագահից պահանջում ենք՝
Սամվել Անդրանիկի Բաբայանին նշանակել պետական նախարարի պաշտոնում և, հիմք ընդունելով «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» ԱՀ օրենքի իրավակարգավորումները, վերջինիս օժտել համարժեք լիազորություններով»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Митинг в Степанакерте, требуют назначить Самвела Бабаяна госминистром
Партия «Единая Родина» во главе с Самвелом Бабаяном созвала сегодня митинг в Степанакерте. Участники акции выступили с заявлением, потребовав от Президента Республики Арцах, назначить на должность государственного министра Арцаха Самвела Бабаяна, председателя второй парламентской фракции - партии "Единая Родина", получившей вотум доверия общественности в результате всенародных выборов.
В заявлении говорится: Участники акции под лозунгом «Народ Арцаха – полноправные хозяева своей судьбы».
Мы на площади Возрождения Степанакерта, столицы Республики Арцах. Мы, участники акции 15 мая, объявляем:
Будучи глубоко обеспокоенными военно-политической, социально-экономической и морально-психологической обстановкой, создавшейся в Арцахе и вокруг него,
не соглашаясь с неадекватными действиями властей в отношении вызовов и угроз Арцаха,
выражая обеспокоенность бессистемными внутриполитическими волнениями в Арцахе в условиях экзистенциальной опасности,
А также:
Считая приемлемым, видение выхода из ситуации, созданной в 2020 году Самвелом Бабаяном, председателем партии «Единая Родина», второй парламентской силы, получившей вотум доверия населения в результате всенародных выборов,
Требуем от Президента Республики Арцах:
Назначить Самвела Андраники Бабаяна на должность государственного министра и, взяв за основу правовые нормы Закона Республики Арцах"О правовом режиме военного положения", наделить его равнозначными полномочиями", - говорится в сообщении.