Անգամ հումանիտար բնույթի հարցերում Ադրբեջանը պատրաստ չէ դրսևորել կառուցողականություն․ Արցախի ՄԻՊ
«Ապրիլի 23-ին Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու վրա՝ Հակարի կամրջի մոտ, անօրինական հսկիչ անցագրային կետ տեղադրելուց ի վեր Ադրբեջանի կողմից արհեստական պատճառաբանություններով խոչընդոտվում է Լեռնային Ղարաբաղում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի բնականոն գործունեությունը, որով ադրբեջանական կողմը ոչ միայն ոտնահարում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի դրույթները, այլև կոպտորեն խախտում է շրջափակման ընթացքում ծայրահեղ ծանր առողջական վիճակում գտնվող անձանց ՀՀ տեղափոխելու շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը։ Սրանով իսկ Ադրբեջանն ուղիղ անտեսում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշումը, որով դատարանի պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով Հայաստանում բժշկական օգնություն ստանալու կարիք ունեցող ծանր հիվանդ անձանց տեղաշարժը:
Այս ընթացքում ԿԽՄԿ-ի կողմից բուժառուների տեղափոխում իրականացվել է երկու անգամ՝ ապրիլի 28-ին (13 բուժառու) և ապրիլի 29-ին (16 բուժառու): Ապրիլի 29-ից ամբողջությամբ դադարել են ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բուժհաստատություններ։ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից ձեռք բերված տեղեկության համաձայն՝ ադրբեջանական կողմն առաջ է քաշել հավելյալ պայմաններ՝ պահանջելով ստուգել բուժառուներին տեղափոխող մեքենաները, ինչպես նաև Կարմիր խաչի աշխատակիցների և բուժառուների անձնագրերը՝ խախտելով մինչ այդ ձեռք բերված համաձայնությունները։ Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող 30 հիվանդ սպասում է շտապ տեղափոխման:
Ադրբեջանի կողմից դիտավորյալ խոչընդոտվում է նաև Կարմիր խաչի միջոցով անհրաժեշտ դեղորայքի մատակարարումը դեպի Արցախ, որի հետևանքով լրջագույն խնդիրներ են առաջանում Արցախի բուժհաստատություններում։
Ադրբեջանական կողմը, նպատակ ունենալով ամբողջության մեկուսացնելու Արցախը, նպատակաուղղված գործողություններ է ձեռնարկում՝ խոչընդոտելու անգամ հումանիտար կազմակերպությունների գործունեությունը Արցախում՝ պարբերաբար անրհեստական հավելյալ պահանջներ ներկայացնելով։
Անգամ հումանիտար բնույթի հարցերում Ադրբեջանը պատրաստ չէ դրսևորելու կառուցողականություն և առիթը բաց չի թողնում ահաբեկելու բնակչությանը և խորացնելու մարդկանց՝ շրջափակման հետևանքով առաջացած թե՛ ֆիզիկական, թե՛ հոգեբանական տառապանքները՝ դիտավորյալ խորացնելով հումանիտար ճգնաժամը։ Ադրբեջանի վարքագիծն ուղիղ հակասում է միջազգային իրավունքին և մարդասիրության սկզբունքներին, ինչը պետք է արժանանա միջազգային կազմակերպությունների և իրավապաշտպան համայնքի հստակ դատապարտմանը։ Ակնակալում ենք միջազգային կառույցների գործնական միջամտությունը հումանիտար բնույթի այս կարևորագույն խնդրի կարգավորման ուղղությամբ»։

Azerbaijan is not ready to show constructiveness even in humanitarian issues; HRD of Artsakh
"Since the installation of an illegal checkpoint on the Goris-Stepanakert highway near the Hakar bridge on April 23, Azerbaijan has been obstructing the everyday activities of the International Committee of the Red Cross in Nagorno-Karabakh with artificial reasons, by which the Azerbaijani side not only violates the provisions of international humanitarian law but also grossly violates the agreement reached during the blockade regarding the transfer of persons in extremely critical health condition to RA. With this, Azerbaijan directly ignores the decision of the European Court of Human Rights of December 21, 2022, by which the court obliged Azerbaijan to take all necessary and sufficient measures to ensure the movement of seriously ill persons in need of medical care in Armenia through the Lachin Corridor.
During this period, ICRC carried out the transportation of medical patients twice: on April 28 (13 medical patients) and April 29 (16 medical patients). From April 29, the transfer of medical patients to RA medical institutions with the mediation of the ICRC has been completely stopped. According to the information obtained by the human rights defender's office, the Azerbaijani side put forward additional conditions, demanding to check the vehicles transporting the medical patients, the passports of the Red Cross employees, and the medical patients, violating the agreements reached before that. According to the information from the Ministry of Healthcare of the Republic of Artsakh, 30 patients in severe conditions are waiting for emergency transportation.
Azerbaijan deliberately obstructs the supply of necessary medicine to Artsakh through the Red Cross, resulting in serious problems arising in Artsakh's medical facilities.
To isolate Artsakh as a whole, the Azerbaijani side is taking purposeful actions to hinder even the activities of humanitarian organizations in Artsakh, regularly presenting additional artificial demands.
Even in matters of a humanitarian nature, Azerbaijan is still waiting to show constructiveness. It does not miss the opportunity to terrorize the population and deepen the physical and psychological suffering of the people caused by the blockade, deliberately deepening the humanitarian crisis. Azerbaijan's behavior directly contradicts international law and the principles of humanity, which international organizations and the human rights community should condemn. We expect the practical intervention of international organizations in the direction of the settlement of this most critical issue of a humanitarian nature."