Արցախը եղել է, կա ու պետք է լինի հայկական. Արայիկ Հարությունյան
Մայիսի 9-ը հայ ժողովրդի պատմության ամենափառավոր ու պանծալի էջերից մեկն է: Հայրենական մեծ պատերազմում մյուս ժողովուրդների հետ միասին մեր պապերի տարած հաղթանակը, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի կազմավորումը, Շուշիի ազատագրումը այն անուրանալի հաղթանակներն են, որոնք իրավամբ այդ օրը դարձրել են ազգային հպարտության խորհրդանիշ:
Ես ուզում եմ նախևառաջ գլուխ խոնարհել տարբեր ժամանակներում հայրենիքի պաշտպանության համար իրենց կյանքը զոհաբերած մեր բոլոր նահատակների սուրբ հիշատակի, ինչպես նաև կենդանի հերոսների վաստակի առջև: Նրանց սխրանքն ու քաջագործություններն անմահ են և միշտ կլինեն հայրենասիրության ու անձնվիրության վառ օրինակ հետագա սերունդների համար:
Այսօր Արցախը կրկին հայտնվել է գոյաբանական պայքարի կիզակետում: Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից արդեն հինգ ամիս շարունակվող շրջափակումը նպատակ ունի հոգեբանական ու ֆիզիկական ճնշման միջոցով կոտրել մեր ժողովրդի կամքն ու պայքարի ոգին, անվտանգային սպառնալիքի տակ ստիպել լքել հազարամյակների պատմություն ունեցող մեր պապերի հողը կամ դառնալ հպատակ:
Թուրք-ադրբեջանական տանդեմի նկրտումները մեզ համար նորություն չեն: Մենք դա լավ գիտենք, ինչպես և լավ գիտենք հայ ժողովրդի միասնականության ուժն ու զորությունը, որը դրսևորվել է մեր պատմության ամենավճռորոշ շրջափուլերում:
Այսօր նորից համազգային միասնությունը դարձել է օրվա հրամայական: Մենք երկմտելու կամ ընկրկելու իրավունք չունենք: Ճանապարհը մեկն է. Արցախը եղել է, կա ու պետք է լինի հայկական՝ իր ժողովրդի ազատ կամքով և սեփական ճակատագիրը տնօրինելու իրավունքով ու վճռականությամբ: Այդ նպատակին պետք է ծառայեն բոլորիս ջանքերը՝ Արցախում, Հայաստանում և Սփյուռքում, պետք է նորից վերագտնենք ու փայփայենք հաղթական Եռատոնի խորհուրդն ու ոգին՝ որպես մեր կյանքի ուղենիշ:

Арцах был, есть и должен быть армянским. Араик Арутюнян
9 мая – одна из самых славных страниц в истории армянского народа. Победа наших дедов вместе с другими народами в Великой Отечественной войне, формирование Армии обороны Республики Арцах, освобождение Шуши – незабываемые победы, которые по праву сделали этот день символом национальной гордости.
Прежде всего, хочу преклонить голову перед святой памятью всех наших героев, отдавших свою жизнь за защиту Родины в разное время, а также перед заслугами ныне живущих героев. Их отвага и отвага бессмертны и всегда будут ярким примером патриотизма и самоотверженности для будущих поколений.
Сегодня Арцах вновь оказался в фокусе онтологической борьбы. Осада властями Азербайджана, продолжающаяся уже пять месяцев, направлена ​​на то, чтобы путем психологического и физического давления сломить волю и дух борьбы нашего народа, заставить его покинуть землю наших предков с историей тысячи лет или стать субъектами, находящимися под угрозой безопасности.
Устремления турецко-азербайджанского тандема для нас не новы. Мы хорошо знаем это, а также силу и мощь единства армянского народа, проявленного в самые решающие периоды нашей истории.
Сегодня вновь национальное единство стало императивом дня. Мы не имеем права колебаться или сомневаться. Есть только один способ. Арцах был, есть и должен быть армянским, со свободной волей своего народа и правом и решимостью распоряжаться своей судьбой. Усилия всех нас в Арцахе, Армении и Диаспоре должны служить этой цели, мы должны заново восстановить победоносный дух тройного праздника как ориентир для нашей жизни.