Արցախը եղել է, կա ու պետք է լինի հայկական. Արայիկ Հարությունյան
Մայիսի 9-ը հայ ժողովրդի պատմության ամենափառավոր ու պանծալի էջերից մեկն է: Հայրենական մեծ պատերազմում մյուս ժողովուրդների հետ միասին մեր պապերի տարած հաղթանակը, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի կազմավորումը, Շուշիի ազատագրումը այն անուրանալի հաղթանակներն են, որոնք իրավամբ այդ օրը դարձրել են ազգային հպարտության խորհրդանիշ:
Ես ուզում եմ նախևառաջ գլուխ խոնարհել տարբեր ժամանակներում հայրենիքի պաշտպանության համար իրենց կյանքը զոհաբերած մեր բոլոր նահատակների սուրբ հիշատակի, ինչպես նաև կենդանի հերոսների վաստակի առջև: Նրանց սխրանքն ու քաջագործություններն անմահ են և միշտ կլինեն հայրենասիրության ու անձնվիրության վառ օրինակ հետագա սերունդների համար:
Այսօր Արցախը կրկին հայտնվել է գոյաբանական պայքարի կիզակետում: Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից արդեն հինգ ամիս շարունակվող շրջափակումը նպատակ ունի հոգեբանական ու ֆիզիկական ճնշման միջոցով կոտրել մեր ժողովրդի կամքն ու պայքարի ոգին, անվտանգային սպառնալիքի տակ ստիպել լքել հազարամյակների պատմություն ունեցող մեր պապերի հողը կամ դառնալ հպատակ:
Թուրք-ադրբեջանական տանդեմի նկրտումները մեզ համար նորություն չեն: Մենք դա լավ գիտենք, ինչպես և լավ գիտենք հայ ժողովրդի միասնականության ուժն ու զորությունը, որը դրսևորվել է մեր պատմության ամենավճռորոշ շրջափուլերում:
Այսօր նորից համազգային միասնությունը դարձել է օրվա հրամայական: Մենք երկմտելու կամ ընկրկելու իրավունք չունենք: Ճանապարհը մեկն է. Արցախը եղել է, կա ու պետք է լինի հայկական՝ իր ժողովրդի ազատ կամքով և սեփական ճակատագիրը տնօրինելու իրավունքով ու վճռականությամբ: Այդ նպատակին պետք է ծառայեն բոլորիս ջանքերը՝ Արցախում, Հայաստանում և Սփյուռքում, պետք է նորից վերագտնենք ու փայփայենք հաղթական Եռատոնի խորհուրդն ու ոգին՝ որպես մեր կյանքի ուղենիշ:

Artsakh was, is and should be Armenian; Araik Harutyunyan
May 9 is one of the most glorious and glorious pages in the history of the Armenian people. The victory of our grandfathers, along with other peoples in the Great Patriotic War, the formation of the Artsakh Republic Defense Army, and the liberation of Shushi are the unforgivable victories that rightly made that day a symbol of national pride.
First of all, I want to bow my head to the blessed memory of all our martyrs who sacrificed their lives for the defense of the motherland at different times, as well as to the merits of living heroes. Their bravery and bravery are immortal and will always exemplify patriotism and selflessness for future generations.
Today, Artsakh has again appeared as the focus of an ontological struggle. The siege by the authorities of Azerbaijan, which has been going on for five months now, aims to break the will and spirit of work of our people through psychological and physical pressure to force them to leave the land of our ancestors with a history of thousands of years or become subjects under the threat of security.
The aspirations of the Turkish-Azerbaijani tandem are familiar to us. We know this well, as well as the strength and power of the unity of the Armenian people, which was demonstrated in the most decisive periods of our history.
Today again, national unity has become the imperative of the day. We have no right to hesitate or hesitate. There is only one way. Artsakh was, is, and should be Armenian, with the free will of its people and the right and determination to manage their destiny. The efforts of all of us in Artsakh, Armenia, and the Diaspora should serve this purpose. We should rediscover and cherish the mystery and spirit of the victorious Three Days as a guideline for our lives.