Սարսանգի ջրամբարի ցամաքումը բնապահպանական լուրջ հետևանքներ կառաջացնի տարածաշրջանի ողջ էկոհամակարգի համար․ Արցախի ԱԳՆ
Արցախի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի հրահրած վերահաս բնապահպանական աղետի վերաբերյալ: Դրանում ասված է.
«Գրեթե 5 ամիս է, ինչ շարունակվում է Արցախի Հանրապետության պաշարումը, որն ուղեկցվում է տրանսպորտային և էներգետիկ ապօրինի շրջափակմամբ և հանդիսանում է Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով համակարգված ու հետևողականորեն իրականացվող էթնիկ զտումների քաղաքականության հիմնական գործիքներից մեկը։
Այս քաղաքականության շրջանակներում ադրբեջանական կողմը փորձում է ոչ միայն անտանելի սոցիալ-տնտեսական պայմաններ ստեղծել, այլ նաև արհեստականորեն հրահրել բնապահպանական աղետ և խարխլել Արցախի կայուն զարգացման հիմքերը։ Մասնավորապես, ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է Հայաստանից Արցախ մտնող միակ բարձրավոլտ հոսանքագծի վթարի վերացումն Աղավնո-Բերձոր հատվածում։
Էներգետիկ ճգնաժամը խորացնելու նպատակով ադրբեջանական կողմը կանոնավոր կերպով խափանել է նաև Հայաստանից Արցախ մտնող գազատարի աշխատանքը։ Վերջին անջատումից արդեն 2 ամիս է անցել։ Արդյունքում Սարսանգի ջրամբարի վրա գտնվող հիդրոէլեկտրակայանը դարձավ էներգետիկ ճգնաժամը մեղմելու միակ հնարավորությունը, սակայն ադրբեջանական իշխանությունների՝ պաշարման և էներգետիկ շրջափակման չդադարող քաղաքականությունը հանգեցրեց նրան, որ ցրտաշունչ ձմռան ընթացքում Արցախի պաշարված բնակչության համար անհրաժեշտ էլեկտրաէներգիա արտադրելու նպատակով ջրամբարից բաց թողնվեց աննախադեպ քանակությամբ ջուր։
Արցախի իշխանությունները բազմիցս միջազգային հանրության ուշադրություն են հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանից Արցախ բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման միտումնավոր արգելափակման շարունակումը կհանգեցնի աղետալի հետևանքների, մասնավորապես, Սարսանգի ջրամբարի համար, որը քաղցրահամ ջրի ամենախոշոր ու կենսական նշանակություն ունեցող աղբյուրն է Արցախում։
Սարսանգի ջրամբարի ցամաքումը բնապահպանական լուրջ հետևանքներ կառաջացնի տարածաշրջանի ողջ էկոհամակարգի համար․ Արցախի, ինչպես նաև Ադրբեջանի որոշ շրջանների բնակչությունը կզրկվի նորմալ կենսագործունեության համար անհրաժեշտ ջրային ռեսուրսներից։ Սարսանգի ցամաքման համար նախապայմաններ ստեղծելով և բնապահպանական աղետ հրահրելով՝ Ադրբեջանի իշխանությունները միանգամից մի քանի նպատակ են հետապնդում, այդ թվում՝ անտանելի կենսապայմաններ ստեղծել Արցախում և հող նախապատրաստել ջրային ռեսուրսների անբարեխիղճ օգտագործման մեջ մեղադրանքների համար՝ որպես նոր ռազմական սադրանքների պատրվակ։
Վերստին ընդգծում ենք, որ Ադրբեջանի հակաիրավական և ագրեսիվ շարունակական գործողություններով պայմանավորված՝ շեշտակի վատթարանում է հումանիտար իրավիճակն Արցախի Հանրապետությունում և ընդհանուր ռազմաքաղաքական իրադրությունը տարածաշրջանում։
Ստեղծված ծայրահեղ վտանգավոր իրավիճակում խիստ անհրաժեշտ ենք համարում 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների անշեղ կատարման ապահովումը, ինչպես նաև միջազգային հանրության և առաջին հերթին՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անհապաղ և վճռական միջամտությունը՝ թույլ չտալու մարդու իրավունքների զանգվածային ու կանոնավոր խախտումների շարունակումն Արցախում և կասեցնելու Ադրբեջանի հանցավոր ծրագրերն ու ցեղասպան մտադրությունները»։

The drying up of the Sarsang reservoir will cause serious environmental consequences for the entire ecosystem of the region; Artsakh MFA
Artsakh MFA stated the imminent environmental disaster provoked by Azerbaijan. It says:
"The siege of the Republic of Artsakh has been going on for almost five months, accompanied by an illegal transport and energy blockade, and is one of the main tools of the ethnic cleansing policy systematically and consistently implemented by Azerbaijan at the state level.
Within the framework of this policy, the Azerbaijani side is trying not only to create unbearable socio-economic conditions but also to artificially provoke an environmental disaster and undermine the foundations of the stable development of Artsakh. In particular, the Azerbaijani side is preventing the elimination of the accident of the only high-voltage power line entering Artsakh from Armenia in the Aghavno-Berdzor section.
To deepen the energy crisis, the Azerbaijani side also regularly disrupted the work of the gas pipeline from Armenia to Artsakh. It has been two months since the last shutdown. As a result, the hydroelectric plant on the Sarsang reservoir became the only possibility to alleviate the energy crisis. Still, the continuous policy of siege and energy blockade of the Azerbaijani authorities led to the fact that during the cold winter, an unprecedented amount of water was released from the reservoir to generate the necessary electricity for the besieged population of Artsakh.
The authorities of Artsakh have repeatedly drawn the attention of the international community to the fact that Azerbaijan's continued deliberate blocking of natural gas and electricity supplies from Armenia to Artsakh will lead to disastrous consequences, particularly for the Sarsang reservoir, which is the most significant and most vital source of fresh water in Artsakh.
The drying up of the Sarsang reservoir will cause severe environmental consequences for the entire region's ecosystem. The population of Artsakh, as well as some areas of Azerbaijan, will be deprived of water resources necessary for everyday life. By creating preconditions for draining the Sarsang and provoking an environmental disaster, the Azerbaijani authorities are pursuing several goals simultaneously, including creating unbearable living conditions in Artsakh and preparing the ground for accusations of unscrupulous use of water resources as a pretext for new military provocations.
We emphasize again that the humanitarian situation in the Republic of Artsakh and the general military-political case in the region are worsening due to Azerbaijan's continuous illegal and aggressive actions.
In the created hazardous situation, we consider it very necessary to ensure the steady implementation of the provisions of the tripartite declaration of November 9, 2020, as well as the immediate and decisive intervention of the international community and, first of all, the UN Security Council, to prevent the continuation of massive and regular violations of human rights in Artsakh and to stop the criminal plans and genocidal intentions of Azerbaijan".