Անցակետով անցնող անձինք երկկողմանի շրջափակման մեջ գտնվող Շուշիի շրջանի չորս համայնքների բնակիչներ են եղել
Անցակետով անցնող անձինք  երկկողմանի շրջափակման մեջ գտնվող Շուշիի շրջանի չորս համայնքների բնակիչներ են եղել
Հաշվի առնելով ադրբեջանական հերթական տեղեկատվական մանիպուլյացիան Արցախ-Հայաստան սահմանագծին (Լաչինի միջանցքում) դրված անցակետով Արցախի քաղաքացիների իբր ազատ տեղաշարժի շուրջ՝ իրազեկում ենք, որ Ադրբեջանը շարունակում է Արցախի շրջափակումը և խոչընդոտներ ու վտանգներ է հարուցում Արցախի քաղաքացիների, մեքենաների ու բեռների անխափան տեղաշարժի նկատմամբ:
Ադրբեջանական անցակետի գոյությունն ու Շուշիի հատվածում փակ ճանապարհն ինքնին ամենամեծ խոչընդոտներն ու վտանգներն են, որոնք խախտում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը:
Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից շահարկվող դեպքին, ապա այդ անձինք երկկողմանի շրջափակման մեջ գտնվող Շուշիի շրջանի չորս համայնքների բնակիչներ են, որոնք անցակետի տեղադրման պատճառով մնացել էին Գորիսում ու ռուս խաղաղապահների աջակցությամբ վերադառնում էին իրենց բնակավայր, և իրենց համար էլ անակնկալ կերպով կանգնեցվել են ադրբեջանցի ծառայողների կողմից: Անընդունելի են ադրբեջանական կողմի բոլոր ջանքերը պահպանելու ապօրինի անցակետը և որևէ կերպ վերահսկելու և խոչընդոտելու Արցախի քաղաքացիների, մեքենաների ու բեռների տեղաշարժը:
Ուստի, վերահաստատում ենք, որ Արցախ-Հայաստան երկկողմանի տեղաշարժը կազմակերպվում է բացառապես ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից և ուղեկցությամբ՝ ապահովելու համար Արցախի քաղաքացիների նվազագույն անվտանգությունն այդ ճանապարհին: Տեղաշարժի կարիք ունեցող անձինք պետք է առ այսօր գործող ընթացակարգերով դիմեն համապատասխան պետական մարմիններ՝ նշված մեխանիզմներով խնդրին լուծում տալու նպատակով:

The people passing through the checkpoint were residents of four communities of Shushi region under a two-way blockade
Taking into account the ongoing information manipulation by Azerbaijan regarding the supposedly free movement of Artsakh citizens at the checkpoint on the Artsakh-Armenia border (Lachin Corridor), we inform you that Azerbaijan continues to blockade Artsakh and causes obstacles and threats to the uninterrupted movement of Artsakh citizens, vehicles and cargo.
The existence of the Azerbaijani checkpoint and the closed road in the Shushi area are the biggest obstacles and dangers that violate the 2020. the provisions of the tripartite declaration of November 9 and the decision of the UN International Court of Justice.
As for the case exploited by the Azerbaijani media, these people are residents of four communities of the Shushi region under bilateral blockade, who stayed in Goris due to the installation of a checkpoint and were returning to their place of residence with the support of Russian peacekeepers, and were unexpectedly stopped by Azerbaijani officers. All efforts of the Azerbaijani side to maintain the illegal checkpoint and to control and obstruct the movement of Artsakh citizens, vehicles and cargo in any way are unacceptable.
Therefore, we reaffirm that the two-way movement between Artsakh and Armenia is organized exclusively by and accompanied by the Russian peacekeeping troops and the International Committee of the Red Cross to ensure the minimum safety of Artsakh citizens on the way. Persons in need of relocation should apply to the relevant state bodies with the procedures currently in force in order to solve the problem with the mentioned mechanisms.