Ադրբեջանական կողմը 14 ժամ շարունակ Շուշիի մոտ կանգնեցրել է հումանիտար բեռներ մատակարարող խաղաղապահների մեքենաները
«Երեկ մոտ ժամը 21:00-ից մինչև այսօր մոտ 11:10-ը Ադրբեջանի ուժային մարմինները Շուշիի մոտ արգելափակել են Հայաստանից Արցախ հումանիտար բեռ մատակարարող ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մեքենաների տեղաշարժը՝ շուրջ 14 ժամ նրանց կանգնեցնելով ճանապարհին:
Քիչ առաջ, խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության և ադրբեջանական կողմի բանակցությունների արդյունքում մեքենաների շարժը թույլատրվել է և նրանք շարժվել են դեպի Ստեփանակերտ: Բեռնատարների մեջ եղել են հիմնականում սննդամթերք և կենցաղային պարագաներ, որոնք սահմանված կարգով բեռնվել են Հայաստանի Հանրապետության Գորիս քաղաքում՝ շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի ժողովրդի առաջին անհրաժեշտության կարիքները հոգալու նպատակով:
Փաստորեն, Արցախի շրջափակումը շարունակվում է երկու կետում՝ Հակարիի կամրջի մոտ ապրիլի 23-ին տեղադրված անցակետով և Շուշիի մոտ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից արգելափակված հատվածով, որտեղ երեկ Ադրբեջանի կառավարության քաղաքացիական հագուստով գործակալներին արդեն բացեիբաց փոխարինել են ուժային մարմինների աշխատակիցները:
Սա վկայում է այն մասին, որ չնայած 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ և այլ միջազգային փաստաթղթերով ստանձնած պարտավորություններին, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանն ու միջազգային հանրության բազմաթիվ հորդորներին, Ադրբեջանը օր-օրի խորացնում է Արցախի ժողովրդի շրջափակումը և սրում անվտանգային ու հումանիտար իրավիճակը»,- ասվում է Արցախի տեղեկատվական շտաբի հաղորդագրությունում:

Азербайджанская сторона на 14 часов задержала машины миротворцев, доставлявших гуманитарные грузы, возле Шуши.
Примерно с 21:00 вчерашнего дня до примерно 11:10 сегодняшнего дня азербайджанские силовики заблокировали движение автомобилей российских миротворческих сил, доставляющих гуманитарный груз из Армении в Арцах в районе Шуши, остановив их в пути на около 14 часов. Некоторое время назад в результате переговоров между командованием миротворческих войск и азербайджанской стороной было разрешено движение транспортных средств, и они двинулись в сторону Степанакерта. В грузовиках находились в основном продукты питания и предметы домашнего обихода, которые в установленном порядке были погружены в городе Горис Республики Армения для удовлетворения основных потребностей осажденного народа Арцаха. Фактически блокада Арцаха продолжается в двух точках: блокпост, установленный у моста Акари 23 апреля, и возле Шуши с 12 декабря участком, где вчера уже открыто заменили агентов правительства Азербайджана в штатском на сотрудников правоохранительных органов.
Это доказывает, что, несмотря на обязательства, взятыми на себя трехсторонней декларацией от 9 ноября 2020 г. и другими международными документами, а также решением Международного суда ООН и многочисленными призывами международного сообщества, Азербайджан изо дня в день углубляет блокаду народа Арцаха и идет на обострение ситуации в области безопасности и гуманитарной ситуации", - говорится в сообщении инфоштаба Арцаха.