Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ևս 13 բուժառու
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններ ունեցող 13 անձ այսօր, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Ինչպես տեղեկացնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից՝ 10 բուժառուներ, որոնք պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 3 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 378 հիվանդ։

В сопровождении Красного Креста из Арцаха в Армению были доставлены еще 13 пациентов
В связи с блокировкой Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, 13 человек с тяжелыми онкологическими и сердечно-сосудистыми заболеваниями из ЗАО «Республиканский медицинский центр» Министерства здравоохранения Арцаха были переведены в специализированные медицинские центры Армении при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста.
Как сообщили в Минздраве Арцаха, 10 пациентов, направленных в Армению для лечения в рамках госзаказа, вернулись в Арцах со своими сопровождающими.
3 ребенка находятся в неонатальном и реанимационном отделении медсанчасти "Аревик".
В ЗАО «Республиканский медицинский центр» в реанимационном отделении находятся 7 пациентов, 2 из них в критическом состоянии.
На сегодняшний день при посредничестве и содействии Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению переведено в общей сложности 378 пациентов.