Ադրբեջանական կողմը քիչ առաջ փակել է Արցախ-Հայաստան սահմանագծին գտնվող Հակարիի կամուրջը
Ադրբեջանական կողմը, հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020թ. եռակողմ հայտարարության դրույթները և շարունակաբար ապատեղեկատվություն տալով Հայաստանից Արցախ զենքի տեղափոխության վերաբերյալ, քիչ առաջ փակել է Արցախ-Հայաստան սահմանագծին գտնվող Հակարիի կամուրջը, որը գտնվում է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության տիրույթում՝ «Լաչինի միջանցք»-ում:
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները խստորեն դատապարտում են ադրբեջանական հերթական սադրանքը՝ այն համարելով Արցախի շրջափակումը խորացնող և էթնիկ զտմանը միտված հանցավոր քայլ, որը ոտնահարում է թե՛ եռակողմ հայտարարությունը, թե՛ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր կատարման ենթակա որոշումը և թե՛ միջազգային իրավունքի այլ հիմնարար նորմեր:
ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստ, որի ժամանակ կքննարկվեն վերջին զարգացումները և ԱՀ իշխանությունների համապատասխան անելիքները:

The Azerbaijani side recently closed the Hakari bridge on the Artsakh-Armenia border
The Azerbaijani side, once again grossly violating the 2020 provisions of the tripartite declaration and continuously providing misinformation regarding the transfer of weapons from Armenia to Artsakh, closed the Hakari bridge on the Artsakh-Armenia border, which is located in the area of responsibility of the Russian peacekeeping troops, in the "Lachin Corridor."
The authorities of the Republic of Artsakh strongly condemn another provocation by Azerbaijan, considering it a criminal step aimed at deepening the blockade of Artsakh and ethnic cleansing, which violates both the tripartite declaration, the binding decision of the International Court of Justice of the United Nations and other fundamental norms of international law. :
President of the Republic of Armenia Arayik Harutyunyan called an urgent meeting of the Security Council, during which the latest developments and the relevant actions of the Republic of Armenia authorities will be discussed.