Ընդգծվել է Արցախ փաստահավաք խումբ ուղարկելու անհրաժեշտությունը
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ապրիլի 13-ին  հանդիպում է ունեցել Հայաստանում աշխատանքային այցով գտնվող ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ:
Գեղամ Ստեփանյանն անդրադարձել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հաստատումից հետո Ադրբեջանի կողմից վարվող էթնիկ զտման քաղաքականությանը՝ մատնանշելով ադրբեջանական կողմի հանցագործությունների վերաբերյալ կոնկրետ փաստեր և օրինակներ։ Պաշտպանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից չորս ամիս շարունակվող անօրիանական շրջափակման հումանիտար հետևանքներն ու Արցախի ժողովրդի բազմաթիվ իրավունքների լայնածավալ խախտումները։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշել է, որ միջազգային դերակատարների կոչերն անտեսելն ու ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման չկատարումը Ադրբեջանի համար որևէ հետևանք չեն առաջացնում, ինչն էլ ավելի է ընդլայնում ադրբեջանական անպատժելիությունն ու ամենաթողությունը։ Միջազգային հանրության հայտարարություններին և կոչերին Ադրբեջանը պատասխանում է շրջափակման խստացմամբ ու խաղաղ բնակչությանը նորանոր տառապանքներ հարուցող գործողություններով։
Գեղամ Ստեփանյանն իր դժգոհությունն է արտահայտել ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին միջազգային հանրության կողմից ոչ համարժեք ու հասցեական վերաբերմունքի առթիվ, նշել, որ անհասկանալի և անընդունելի է մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում միջազգային հանրության տարբերակված մոտեցումները տարբեր հակամարտությունների համատեքստում և հույս հայտնել, որ միջազգային գործընկերների կողմից կձեռնակվեն գործնական քայլեր՝ շրջափակումը վերացնելու և հումանիտար իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ։
Կարևորելով ԵԱՀԿ ներգրավվածությունն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում՝ Պաշտպանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափի գործունեության վերականգնման, կազմակերպության կողմից Արցախ փաստահավաք խումբ ուղարկելու և մշտական ներկայություն ունենալու անհրաժեշտությունը։ Հանդիպմանը մասնակցել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը։

The need to send a fact-finding group to Artsakh was emphasized
On April 13, Artsakh Republic's human rights defender Gegham Stepanyan met with OSCE Chairman-in-Office, Foreign Minister of North Macedonia Bujar Osmani, who is on a working visit to Armenia.
Gegham Stepanyan referred to the policy of ethnic cleansing conducted by Azerbaijan after the establishment of the ceasefire on November 9, 2020, pointing out specific facts and examples regarding the crimes committed by the Azerbaijani side. The defender presented the humanitarian consequences of the four-month-long illegal blockade by Azerbaijan and the large-scale violations of many rights of the people of Artsakh.
The human rights defender noted that ignoring the appeals of international actors and not fulfilling the decision of the International Court of Justice of the United Nations does not cause any consequences for Azerbaijan, further expanding Azerbaijan's impunity and permissiveness. Azerbaijan responds to the statements and calls of the international community by tightening the blockade and actions that cause new suffering to the civilian population.
Gegham Stepanyan expressed his displeasure with the international community's inadequate and targeted attitude towards the created humanitarian crisis, noted that the international community's differentiated approaches to the protection of human rights in the context of various conflicts are incomprehensible and unacceptable, and expressed hope that international partners will take practical steps, the blockade in the direction of eliminating and regulating the humanitarian situation.
Emphasizing the OSCE's involvement in the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, the Defender stressed the need to restore the OSCE Minsk Group format, to send a fact-finding team to Artsakh, and to have a permanent presence. The personal representative of the OSCE Chairman-in-Office, Andrzej Kasprzyk, took part in the meeting.