Ռուս խաղաղապահների հետ կազմակերպում են շփման գծին մոտ տարածքներում գյուղատնտեսական աշխատանքների անվտանգությունը
ԱՀ Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հետ համագործակցության ապահովման կենտրոնը, փոխգործակցելով Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հետ, ըստ ներկայացված դիմումների կազմակերպում է շփման գծին մոտ տարածքներում գյուղատնտեսական աշխատանքների անվտանգության ապահովումը։
Վերջին ժամանակահատվածում, հատկապես՝ Մարտունու և Ասկերանի շրջաններում, աշխատանքների կատարման վայրերին հարակից ադրբեջանական մարտական դիրքերից հաճախակի են արձանագրվում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներով թիրախային կրակոցներ՝ խաթարելով գյուղատնտեսական աշխատանքների պատշաճ իրականացումը և թիրախավորելով դաշտավայրերում աշխատող քաղաքացիական անձանց։
Ուստի, հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմից հարուցվող վերոնշյալ վտանգներն ու խոչընդոտները՝ կարևորում ենք, որ շփման գծին հարակից տարածքներում գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացումից առաջ շրջանային վարչակազմերի միջոցով քաղաքացիները դիմեն կենտրոն՝ բոլոր հնարավոր դեպքերում ապահովելու համար ռուս խաղաղապահների ուղեկցությունը՝ հայտնում են կենտրոնից։

Together with the Russian peacekeepers, they organize the security of agricultural works in the areas close to the contact line
The Center for Ensuring Cooperation with the Russian Peacekeeping Troops of the Republic of Artsakh, cooperating with the Russian Peacekeeping Troops stationed in the Republic of Artsakh, organizes the security of agricultural works in the areas close to the contact line, according to the submitted applications.
Recently, especially in Martuni and Askeran, there have been frequent reports of target shootings with different caliber rifles from the Azerbaijani combat positions near the work sites, disrupting the proper implementation of agricultural works and targeting civilians working in the fields.
Therefore, taking into account the dangers mentioned above and obstacles caused by the Azerbaijani side, we emphasize that before carrying out agricultural works in the areas adjacent to the contact line, citizens should contact the center through the district administrations to ensure the accompaniment of Russian peacekeepers in all possible cases, the center informs.