Ադրբեջանը փակել է Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին. ԱՀ ՆԳՆ-ն հայտնում է՝ Տեղ-Կոռնիձոր գրունտային նոր ճանապարհը երթևեկելի է
«Ադրբեջանի զինուժն այսօր գիշեր փակել է Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին` Աղավնո և Տեղ գյուղերի արանքում»,- տեղեկացրել է Արցախի ՆԳ նախարարությունը:
«Արդեն պատրաստ է փակված ճանապարհը շրջանցող՝ Սյունիքի մարզի Տեղ-Կոռնիձոր գրունտային նոր ավտոճանապարհը, որը միանում է 2022թ. օգոստոսին շահագործման հանձնված նոր՝ Կոռնիձոր-Հին շեն ճանապարհին («Բերձորի (Լաչինի) միջանցքին»): Տեղ-Կոռնիձոր նշված ճանապարհի ասֆալտապատման աշխատանքները Հայաստանի Հանրապետության կողմից ընթացքի մեջ են։
ՆԳ նախարարությունն իրազեկում է, որ Տեղ-Կոռնիձոր գրունտային ճանապարհը երթևեկելի է, և, հաշվի առնելով Արցախի շարունակվող շրջափակումը, դրանով հնարավոր է իրականացնել Արցախի հումանիտար մատակարարումները ռուս խաղաղապահների և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից: Այդ ճանապարհն, ի դեպ, Արցախի Հանրապետության սահմանին՝ Հակարի գետի կամրջի մոտ վերահսկվում է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի կողմից։
Հիշեցնենք, որ սկսած 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից, ադրբեջանական կողմը փակել է Արցախը Հայաստանին կապող միջպետական մայրուղու Շուշիի հատվածը։ Եվ արդեն 108 օր շարունակ Արցախի բնակչությունը զրկված է արտաքին աշխարհի հետ կապից»:

Azerbaijan closed the Goris-Stepanakert highway; The Ministry of Internal Affairs of the Republic of Artsakh reports that the new Tegh-Kornidzor dirt road is passable
"The Azerbaijani armed forces closed the Goris-Stepanakert highway between Aghavno and Tegh villages tonight," the Artsakh Ministry of Internal Affairs informed.
"The new dirt highway Tegh-Kornidzor of Syunik marz bypassing the closed road is already ready, which connects to the new Kornidzor-Hin shen road put into operation in August 2022 ("Berdzor (Lachin) Corridor"). Asphalting works on the Tegh-Kornidzor road is in progress by the Republic of Armenia.
The Ministry of Internal Affairs informs that the Tegh-Kornidzor dirt road is passable. Considering the ongoing blockade of Artsakh, it is possible to carry humanitarian supplies to Artsakh Russian peacekeepers and the International Committee of the Red Cross. That road, on the border of the Republic of Artsakh, near the Hakar river bridge, is controlled by Russian peacekeeping troops.
Starting from December 12, 2022, the Azerbaijani side closed the Shushi section of the interstate highway connecting Artsakh to Armenia. And for 108 days, the population of Artsakh has been deprived of contact with the outside world."