«Արցախի ժողովուրդն է ընտրել գործող իշխանությունը և դեռ նրան անվստահություն չի հայտնել». Վահրամ Աթանեսյան
Վերջին շրջանում Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայի, Արցախում տիրող ներքաղաքական իրավիճակի և այլ հարցերի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է ԼՂՀ ԳԽ նախկին պատգամավոր, հրապարակախոս Վահրամ Աթանեսյանի հետ։
- Ադրբեջանը հերթական ներխուժումն է իրականացրել ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի, 20/54 բարձունքից ադրբեջանական կողմն ուղիղ դիտարկման տակ է վերցրել Ստեփանակերտը, Հին շեն, Մեծ շեն և մի քանի այլ գյուղեր կապող գրունտային ճանապարհը: Վերին շրջանում տեղի ունեցող սադրանքների ակտիվացումով Ադրբեջանն ի՞նչ է փորձում հասկացնել, և ինչու՞ է ռուսական կողմը հանդուրժում այս պահվածքը։
- Ադրբեջանի նպատակը եղել և մնում է նույնը՝ վերահսկողություն սահմանել ամբողջ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ։ Մնացածը, թող թույլ տրվի ասել, «տեխնիկական հարցեր են»։
- Արցախում սնունդ, առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ, միրգ-բանջարեղեն վիճակն ինչպիսի՞ն է։ Այս ընթացքում գները էական փոփոխության ենթարկվե՞լ են, թե՞ ոչ։ Ի՞նչ պատկեր է այս առումով։
- Վիճակը մոտ է կրիտիկականին։
- Մարդիկ ինչպե՞ս են դիմակայում շրջափակման հետևանքով առաջացած դժվարություններին։
- Մարդիկ հավատում են, որ լուծում գտնվելու է։
- Ըստ շրջանառվող տեղեկությունների՝ Արցախի էլիտայում պառակտում կա։ Ռուբեն Վարդանյանը ասում է, որ իշխանություն լինել՝ չի նշանակում իրավունք ունենալ Արցախի անունից որոշել ու ճանապարհ ընտրել: Նա ղեկավարությանը հորդորում է հասկանալ այդ պատասխանատվությունը: Դուք Արցախի էլիտայի ներսում պառակտում տեսնու՞մ եք։
- Արցախի ժողովուրդն է ընտրել գործող իշխանությունը և դեռ նրան անվստահություն չի հայտնել։ Իմ կարծիքով՝ այսօր քաղաքական փորձարարությունների ժամանակը չէ։
- Ռուբեն Վարդանյանը պնդում է, որ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ կապ ունեցող մի քանի տասնյակ մարդիկ, պայմանավորվելով ռուս խաղաղապահների հետ, բերում են առաջնային նշանակություն չունեցող ապրանքներ և մարդկանց վերջին միջոցների հաշվին մեծ գումարներ վաստակում։ Արցախում նման բան նկատե՞լ եք։
- Երբ Ռուբեն Վարդանյանն էր պետական նախարար, ինչ-ինչ եղանակով դարձյալ ապրանքներ ներկրվում էին։
- Արցախի իշխանությունները փակուղում են հայտնվել։ Ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ելքը ինչպե՞ս են պատկերացնում։ Դուք ի՞նչ դիրքորոշում ունեք՝ որո՞նք պետք է լինեն Արցախի իշխանությունների գործողությունները։
- Արցախի ԱԳՆ-ն պաշտոնական տեսակետ է հայտնել՝ կապված Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության մասին Իլհամ Ալիևի աշխատակազմի առաջարկության հետ։ Ես ավելացնելու ոչինչ չունեմ։ Իշխանությունը, կարծում եմ, հաշվարկել է հետագա հնարավոր զարգացումները և ստանձնել լրջագույն պատասխանատվություն։ Մենք կարող ենք օգնել, օժանդակել, եթե իշխանությունը դրա կարիքն ունի կամ ունենա։

"The people of Artsakh elected the current government and have not yet expressed no confidence in it," Vahram Atanesyan
Recently, Radar Armenia spoke with Vahram Atanesyan, a former member of the NKR Central Committee, about the Azerbaijani aggression towards Artsakh, the internal political situation in Artsakh, and other issues.
- Azerbaijan carried out another incursion into the zone of responsibility of the Russian peacekeeping troops in Nagorno-Karabakh; from the height of 20/54, the Azerbaijani side took under direct observation the dirt road connecting Stepanakert, Old Shen, Mets Shen, and several other villages. What is Azerbaijan trying to understand by intensifying the provocations in the upper region, and why does the Russian side tolerate this behavior?
- The goal of Azerbaijan was and is the same: to establish control over the entire Nagorno-Karabakh. The rest, let's be allowed to say, are "technical issues."
- What is the state of food, necessities, fruits, and vegetables in Artsakh? During this time, did the prices change significantly or not? Could you tell me what the picture is about this?
- The condition is close to critical.
- How do people cope with the difficulties caused by the blockade?
- People believe that there will be a solution.
- According to the circulating information, there is a split in the elite of Artsakh. Ruben Vardanyan says that being in power does not mean having the right to decide and choose a path on behalf of Artsakh. He urges the management to understand this responsibility. Do you see a split within the Artsakh elite?
- The people of Artsakh elected the current government and have yet to express no confidence in it. Today is not the time for political experiments.
- Ruben Vardanyan claims that dozens of people connected with high-ranking officials, in agreement with Russian peacekeepers, bring goods of no primary importance and earn a lot of money at the expense of people's last resources. Have you noticed something similar in Artsakh?
- When Ruben Vardanyan was the state minister, goods were somehow imported again.
- Artsakh authorities have reached a dead end. How do they imagine the way out of the situation? What is your position? What should be the actions of Artsakh authorities?
- Artsakh MFA expressed an official opinion regarding the proposal of Ilham Aliyev's office on the Baku-Stepanakert dialogue. I need something to add. The authorities have calculated the possible further developments and assumed severe responsibility. We can help and assist if the government requires it or has it.