Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը հանդիպումներ է ունեցել Ուրուգվայի խորհրդարանում
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանն այցելել է Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության խորհրդարան և հանդիպել Սենատի անդամ Լիլիամ Քեշիշյանի, «Ուրուգվայ-Հայաստան» բարեկամական խմբի և Ուրուգվայում «Լեռնային Ղարաբաղի ֆորումի» անդամների հետ։ Այս մասին հայտնում են  Արցախի ՄԻՊ-ի ֆեյսբուքյան էջը։
Գեղամ Ստեփանյանը շնորհակալություն է հայտնել բարեկամական խմբի և ֆորումի անդամներին Հայաստանի և Արցախի շահերը պաշտպանելու, ինչպես նաև Արցախում առկա իրավիճակի վերաբերյալ իրազեկվածությունը բարձրացնելու ուղղությամբ ներդրված ջանքերի համար։
Քննարկումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի նկատմամբ վարվող էթնիկ ատելության քաղաքականությանը և դրան հակազդելու ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին, ինչպես նաև շարունակվող շրջափակման վերացման ուղղությամբ միջազգային հանրության ներգրավվածությանն ու ակնկալվող աջակցությանը վերաբերող հարցերի։ Քննարկվել են նախանշված ուղղություններով համագործակցության հետագա քայլերը։
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը, ՀՅԴ Հայ դատի Հարավային Ամերիկայի հանձնախմբի պատասխանատու Արամ Մուրադյանը և ՀՅԴ Հարավային Ամերիկայի Կենտրոնական Կոմիտեի և Ուրուգվայի Հայ Դատի Հանձնախմբի անդամ Արփի Հոճաճանեանը։

Правозащитник Арцаха провел встречи в парламенте Уругвая
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян посетил парламент Восточной Республики Уругвай и встретился с членом Сената Лилиам Кешишян, группой дружбы «Уругвай-Армения» и членами «Форума Нагорного Карабаха» в Уругвае. Об этом сообщает Facebook-страница Арцахского правозащитного центра.
Гегам Степанян поблагодарил членов группы дружбы и форума за усилия, приложенные для защиты интересов Армении и Арцаха, а также повышения осведомленности о текущей ситуации в Арцахе.
В ходе обсуждений были затронуты проводимая Азербайджаном политика этнической ненависти в отношении народа Арцаха и проводимые работы по противодействию ей, а также вопросы, связанные с привлечением и ожидаемой поддержкой международного сообщества в направлении снятия продолжающейся блокады. Обсуждены дальнейшие шаги сотрудничества в указанных направлениях.
Во встрече приняли участие депутат фракции "Айастан" НС Артур Хачатрян, председатель Южноамериканского комитета Армянской партии АРФД, член ЦК АРФД Южной Америки Арам Мурадян и член Армянского партийного комитета Уругвая Арпи Хочачанян.