Արցախից 12 անձ այսօր «Կարմիր խաչի» ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններ ունեցող  12 անձ այսօր՝ մարտի 24-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ  մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
8 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։ ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։ «Արևիկ» բուժմիավորումում 5 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 8 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։ Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 215 հիվանդ։

Today, 12 people from Artsakh were transferred to the specialized medical centers of the Republic of Armenia, accompanied by the Red Cross
Due to Azerbaijan's closure of the only road connecting Artsakh and Armenia, 12 people with severe oncological and cardiovascular diseases from the Republican Medical Center CJSC of the Ministry of Health of the Republic of Artsakh were transferred to specialized medical centers in Armenia today, March 24, with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross.
Eight medical patients referred to Armenia for treatment within the framework of the state order returned to Artsakh with their companions. Planned surgeries continue to be suspended in the medical facilities operating under the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan. 5 children are in the neonatal and resuscitation department in the "Arevik" medical unit.
At the Republican Medical Center CJSC, 8 patients are in the intensive care unit, and 3 are in critical condition. Until today, 215 patients have been transferred from Artsakh to Armenia with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross.