Հայկական կողմը զորք և զինամթերք չի տեղափոխել Ստեփանակերտ-Ղաբալիշեն-Լիսագոր ճանապարհով. ԱՀ ՆԳՆ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել այն մասին, թե իբր հայկական կողմը՝ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ, զորք և զինամթերք է տեղափոխել Ստեփանակերտ-Ղաբալիշեն-Լիսագոր անտառային ճանապարհով:
Իրականում, խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ այդ ճանապարհով տեղի է ունենում միայն քաղաքացիական անձանց և հումանիտար բեռների տեղափոխություն Արցախի բնակավայրերի միջև: Հիշեցնենք, որ Շուշիի շրջանի որոշ գյուղերի հետ մայրաքաղաքի բնականոն հաղորդակցությունն ընդհատվել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից՝ Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղին արգելափակելու պատճառով:
Հաշվի առնելով այդ լեռնային ճանապարհի աշխարհագրական բարդ ռելիեֆը՝ դրանով երթևեկությունը կազմակերպվում է մեծ ու բարձր մեքենաներով, որոնք ադրբեջանական կողմը փորձ է անում ներկայացնել որպես ռազմական նշանակության փոխադրումներ իրականացնող մեքենաներ:
Իսկ ռուս խաղաղապահները կատարել են իրենց գործառույթը՝ ամրագրված 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ: Հաշվի առնելով մարտի 5-ի դիվերսիոն հարձակումը Արցախի ոստիկանների վրա և առաջացած լրացուցիչ անվտանգային ռիսկերը՝ ռուսական կողմն ապահովել է քաղաքացիական անձանց ու բեռների անվտանգ տեղաշարժը:

Минобороны Азербайджана распространило очередную дезинформацию. МВД Арцаха
Минобороны Азербайджана распространило очередную дезинформацию о том, что армянская сторона в сопровождении российских миротворцев переправляла войска и боеприпасы по лесной дороге Степанакерт-Габалышен-Лисагор.
Фактически между населенными пунктами Арцаха перевозятся только гражданские лица и гуманитарные грузы в сопровождении миротворческих сил. Напомним, что нормальное сообщение столицы с некоторыми селами Шушинского района прервано с 12 декабря 2022 года в связи с блокировкой Азербайджаном межгосударственного шоссе Степанакерт-Горис.
Учитывая сложный географический рельеф этой горной дороги, движение по ней организовано крупными и высокими транспортными средствами, которые азербайджанская сторона пытается представить как военно-транспортные машины.
Российские миротворцы выполняют свою функцию, закрепленную трехсторонней декларацией от 9 ноября 2020 года. Принимая во внимание диверсионную атаку на полицию Арцаха 5 марта и дополнительные риски безопасности, российская сторона обеспечила безопасное передвижение гражданских лиц и грузов.