Հայկական կողմը զորք և զինամթերք չի տեղափոխել Ստեփանակերտ-Ղաբալիշեն-Լիսագոր ճանապարհով. ԱՀ ՆԳՆ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել այն մասին, թե իբր հայկական կողմը՝ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ, զորք և զինամթերք է տեղափոխել Ստեփանակերտ-Ղաբալիշեն-Լիսագոր անտառային ճանապարհով:
Իրականում, խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ այդ ճանապարհով տեղի է ունենում միայն քաղաքացիական անձանց և հումանիտար բեռների տեղափոխություն Արցախի բնակավայրերի միջև: Հիշեցնենք, որ Շուշիի շրջանի որոշ գյուղերի հետ մայրաքաղաքի բնականոն հաղորդակցությունն ընդհատվել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից՝ Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղին արգելափակելու պատճառով:
Հաշվի առնելով այդ լեռնային ճանապարհի աշխարհագրական բարդ ռելիեֆը՝ դրանով երթևեկությունը կազմակերպվում է մեծ ու բարձր մեքենաներով, որոնք ադրբեջանական կողմը փորձ է անում ներկայացնել որպես ռազմական նշանակության փոխադրումներ իրականացնող մեքենաներ:
Իսկ ռուս խաղաղապահները կատարել են իրենց գործառույթը՝ ամրագրված 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ: Հաշվի առնելով մարտի 5-ի դիվերսիոն հարձակումը Արցախի ոստիկանների վրա և առաջացած լրացուցիչ անվտանգային ռիսկերը՝ ռուսական կողմն ապահովել է քաղաքացիական անձանց ու բեռների անվտանգ տեղաշարժը:

The Ministry of Defense of Azerbaijan has spread another misinformation, RA Ministry of Internal Affairs
22 March, 14:17
The Ministry of Defense of Azerbaijan has spread another misinformation about the fact that the Armenian side, accompanied by Russian peacekeepers, transported troops and ammunition along the Stepanakert-Ghabalishen-Lisagor forest road.
Only civilians and humanitarian goods are transported between the settlements of Artsakh, accompanied by peacekeeping troops. Notably, the capital's regular communication with some villages of the Shushi region has been interrupted since December 12, 2022, because Azerbaijan is blocking the Stepanakert-Goris interstate highway.
Considering the complex geographical relief of that mountain road, the traffic on it is organized by large and tall vehicles, which the Azerbaijani side tries to present as military transport vehicles.
And the Russian peacekeepers fulfilled their function, stipulated by the tripartite statement of November 9, 2020. Considering the sabotage attack on Artsakh police on March 5 and the additional security risks, the Russian side ensured the safe movement of civilians and goods.