Արցախում կարտոֆիլի սերմը որոշ շահառուներ օգտագործում կամ վաճառում են սննդում օգտագործելու նպատակով
Կան շրջանառվող լուրեր առ այն, որ Արցախի գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամից ձեռք բերված կարտոֆիլի սերմը որոշ շահառուներ օգտագործում կամ վաճառում են սննդում օգտագործելու նպատակով: Արցախի ԳԳԱՀ պահեստներ ներմուծված կարտոֆիլի սերմի ամբողջ խմբաքանակն այս փուլում ենթակա չէ որպես սննդամթերք օգտագործման, քանի որ այն պահեստային պայմաններում երկար պահպանելու նպատակով ենթարկվել է քիմիական նյութերով հատուկ մշակման, որոնց ներթափանցումը մարդու օրգանիզմ կարող է հանգեցնել լուրջ թունավորումների և խանգարումների:
«Ուստի խնդրում և հորդորում ենք՝ զերծ մնալ նման սպեկուլյատիվ գործողություններից և ձեռք բերված կարտոֆիլի սերմն օգտագործել նպատակային՝ ծառայեցնելով պարենային անվտանգության խնդիրների լուծմանը:
Տեղեկացնում ենք նաև, որ կարտոֆիլի սերմի ոչ նպատակային օգտագործման բոլոր դեպքերը կքննվեն համապատասխան մարմինների կողմից, և մեղավորները սահմանված կարգով կենթարկվեն պատասխանատվության»,- ասված է ԱՀ գյուղատնտեսական նախարարության հաղորդագրության մեջ:

В Арцахе некоторые бенефициары используют или продают семена картофеля в пищу
Ходят слухи, что семена картофеля, приобретенные в Фонде поддержки села и сельского хозяйства Арцаха, используются или продаются некоторыми бенефициарами для употребления в пищу. Всю партию семенного картофеля, завезенного на склады Арцахского национального аграрного университета, на данном этапе нельзя использовать в пищу, так как для сохранения его в течение длительного времени в условиях хранения он подвергался специальной обработке химическими веществами, проникновение из которых в организм человека может привести к серьезным отравлениям и расстройствам.
«Поэтому просим и призываем вас воздержаться от подобных спекулятивных действий и использовать приобретенный семенной картофель целенаправленно, служа решению проблем продовольственной безопасности.
Также сообщаем, что все случаи нецелевого использования семян картофеля будут расследованы соответствующими органами, а виновные в установленном порядке привлечены к ответственности", - говорится в сообщении Министерства сельского хозяйства Республики Арцах.