13 անձ Արցախից տեղափոխվել է ՀՀ բժշկական կենտրոններ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով 13 անձ այսօր՝ մարտի 14-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
10 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 182 հիվանդ։

13 человек переведены из Арцаха в медицинские центры РА
В связи с блокировкой Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, сегодня, 14 марта, 13 человек с тяжелыми онкологическими и сердечно-сосудистыми заболеваниями из ЗАО «Республиканский медицинский центр» Министерства здравоохранения Республики Арцах были переведены при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Крестав в медицинские центры РА.
Вместе со своими спутниками в Арцах вернулись 10 пациентов, направленных на лечение в Армению в рамках госзаказа.
Плановые операции по-прежнему приостановлены в медицинских учреждениях, находящихся в ведении Министерства здравоохранения Республики Арцах.
В ЗАО «Республиканский медицинский центр» в реанимационном отделении находятся 7 пациентов, 2 из них в критическом состоянии.
На сегодняшний день при посредничестве и содействии Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению переведено в общей сложности 182 пациента.