13 անձ Արցախից տեղափոխվել է ՀՀ բժշկական կենտրոններ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով 13 անձ այսօր՝ մարտի 14-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
10 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 182 հիվանդ։

13 people were transferred from Artsakh to RA medical centers
Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh to Armenia, 13 people with severe oncological and cardiovascular diseases from the "Republican Medical Center" CJSC of the Ministry of Health of the Republic of Artsakh were transferred today, March 14, with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross to RA specialized medical centers.
10 medical patients referred to Armenia for treatment within the framework of the state order returned to Artsakh with their companions.
In the "Arevik" medical unit, 6 children are in the neonatal and resuscitation department.
At the "Republican Medical Center" CJSC, 7 patients are in the intensive care unit, and 2 are in critical condition.
Until today, 182 patients have been transferred from Artsakh to Armenia with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross.