Ադրբեջանը կեղծում է. Հայաստանից Արցախ զինծառայողներ ու զենք չի տեղափոխվել. Արցախի ՆԳՆ (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները երեկ՝ մարտի 13-ին, հերթական ապատեղեկատվությունն են տարածել այն մասին, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ծառայողների ուղեկցությամբ  Հայաստանից Արցախ զինծառայողներ ու զենք է տեղափոխվել՝ կից հրապարակելով մեքենաների փոքր շարասյան մի տեսանյութ:
Իրականում, ադրբեջանական կողմի հրապարակած տեսանյութում ոչ թե ռազմական, այլև արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությանը պատկանող մեքենաներ են: Փրկարար ծառայողները շրջափակման հետևանքով Արցախում մնացած ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող խաղաղ բնակիչներին ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Շուշին շրջանցող լեռնային ճանապարհով ուղեկցել են դեպի Հայաստանի Հանրապետություն:
Հաշվի առնելով այդ ճանապարհի լեռնային ու խիստ դժվարանցանելի բնույթը՝ Արցախի փրկարարները ստիպված էին «УАЗ» մակնիշի մեքենաներով կազմակերպել քաղաքացիների փոխադրումը:
Իսկ ռուս խաղաղապահները կատարել են իրենց գործառույթները՝ ապահովելու համար քաղաքացիական անձանց անվտանգությունը, առավել ևս՝ մարտի 5-ի դիվերսիոն հարձակումից հետո առաջացած լրացուցիչ վտանգների պայմաններում:

Azerbaijan is falsifying; Soldiers and weapons have not been transferred from Armenia to Artsakh. Artsakh Ministry of Internal Affairs (PHOTOS)
Yesterday, on March 13, the Azerbaijani media spread another misinformation about the fact that soldiers and weapons were transferred from Armenia to Artsakh accompanied by Russian peacekeeping troops, publishing a video of a small convoy of vehicles.
In fact, in the video published by the Azerbaijani side, there are not military vehicles but vehicles belonging to the state emergency service. The rescue workers accompanied the civilians with RA citizenship who remained in Artsakh due to the blockade, accompanied by Russian peacekeepers, along the mountain road bypassing Shush to the Republic of Armenia.
Considering the road's mountainous and complicated nature, the Artsakh rescuers had to organize citizens' transportation with "UAZ" cars.
And Russian peacekeepers have performed their duties to ensure the safety of civilians, especially in the face of additional threats after the March 5 sabotage attack.