ԼՂ հակամարտությունը պետք է լուծվի միջազգային կառույցների միջնորդությամբ ու երաշխիքներով. Արցախի ԱԺ
«Մի քանի օրից կլրանա Արցախի Հանրապետության 120 հազար բնակչությանը Ադրբեջանի կողմից շրջափակելու 100 օրը: Արհամարհելով Արցախի ապաշրջափակման վերաբերյալ Հաագայի միջազգային դատարանի որոշումը` Ադրբեջանի ղեկավարությունն ուժի սպառնալիքով և կիրառմամբ շարունակում է Արցախը հայաթափելու քաղաքական ուղեգիծը:
Արցախի Հանրապետությունն իրեն բռնակցելու մտադրության մեջ Ադրբեջանը չի խորշում հակամարդկային միջոցներից և ահաբեկչական գործողություններից: Բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խափանումները, խաղաղ բնակչության ահաբեկումն ու ազատ տեղաշարժի սահմանափակումները, իսկ վերջերս էլ՝ մարտի 5-ին, իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարելու ժամանակ ոստիկաններին գնդակահարելու փաստը գալիս են ապացուցելու, որ նման պայմաններում անընդունելի են ուղիղ երկխոսության մասին խոսակցությունները:
Միևնույն ժամանակ, համոզված ենք, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը, որպես միջազգային օրակարգի հարց, պետք է լուծվի բանակցությունների միջոցով համապատասխան միջազգային կառույցների միջնորդությամբ ու երաշխիքներով, մասնավորապես, այդպիսի լիազորությամբ օժտված Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ներգրավմամբ:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը քարոզչական տարբեր հնարքներով ապատեղեկացնում է սեփական հանրությանն ու միջազգային կառույցներին՝ նպատակ ունենալով Արցախի ժողովրդի դեմ կիրառվող հումանիտար ճնշումների և ահաբեկումների պայմաններում պատրանք ստեղծել «խաղաղության դարաշրջանի» մասին:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները, արտահայտելով ժողովրդի կամքն ու դիրքորոշումը, պահանջում են  Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններից հավատարիմ մնալ ՀՀ Գերագույն խորհրդի 1992թ. հուլիսի 8-ի որոշմանը և կասկածի տակ չդնել  Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Արցախի խորհրդարանի բոլոր խմբակցությունները վերահաստատում են իրենց հավատարմությունը մեր ժողովրդի կամքն արտահայտող հիմնարար փաստաթղթերին և շարունակելու են առաջնորդվել դրանցից բխող գաղափարներով և սկզբունքներով»:

The NK conflict should be resolved through the mediation and guarantees of international institutions; National Assembly of Artsakh
Artsakh NA factions issued a statement, which we've included below.
"In a few days, 100 days of Azerbaijan's blockade of the 120,000 population of the Artsakh Republic will pass. Disregarding the decision of the Hague International Court on the de-encirclement of Artsakh, the leadership of Azerbaijan continues the political course of depopulating Artsakh with the threat and use of force.
In its intention to annex the Republic of Artsakh, Azerbaijan does not shy away from anti-human measures and terrorist actions: natural gas and electricity supply disruptions, intimidation of the civilian population, and restrictions on free movement. Most recently, on March 5, the shooting of police officers while performing their official duties proved that talks about direct dialogue are unacceptable under such conditions.
At the same time, we are convinced that the Karabakh conflict, as an issue of the international agenda, should be resolved through negotiations with the mediation and guarantees of relevant international structures, particularly with the involvement of the Minsk Group co-chair countries endowed with such authority.
Azerbaijan's military and political leadership misinforms its own public and international institutions with various propaganda tricks, aiming to create an illusion of an "era of peace" in the face of humanitarian pressures and intimidation against the people of Artsakh.
The factions of the National Assembly of the Republic of Artsakh, expressing the will and position of the people, demand the authorities of the Republic of Armenia to adhere to the decision of the Supreme Council of the Republic of Armenia of July 8, 1992, and not to question the right to self-determination of the people of Artsakh.
All factions of the Artsakh Parliament reaffirm their loyalty to the fundamental documents expressing the will of our people and will continue to be guided by the ideas and principles arising from them."