Հավաստի՞ են արդյոք Արցախի նախագահի հրաժարականի մասին լուրերը. պաշտոնական
Վերջին օրերին սոցիալական ցանցերում ու լրատվական դաշտում լուրեր են շրջանառվում Հայաստանի ու Արցախի պաշտոնատար անձանց միջև բախումների, Արցախում ներիշխանական լարվածության, քաղաքական ամենատարբեր պառակտիչ գործընթացների, Արցախում պաշտոնանկությունների ու հրաժարականների վերաբերյալ։
«Արցախպրեսը» շրջանառվող այս լուրերի շարքում ամենաքննարկվող թեմայի` Արցախի Հանրապետության նախագահի հրաժարականի վերաբերյալ հարցադրում է կատարել նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանին, ով ի պատասխան նշել է, որ Արցախի Հանրապետության համար այս բարդ փուլում նախագահ Հարությունյանը շարունակում է իրականացնել իր պարտականությունները։
«Հատկապես այս ժամանակաշրջանում ներքին ցանկացած ցնցում Արցախի համար կարող է կործանարար լինել, և նախագահն իր լիազորությունների շրջանակներում բացառելու է նման իրավիճակները։ Նախագահը քանիցս հրապարակավ անդրադարձել է իր հրաժարականի թեմային և նրա ասածները մնում են ուժի մեջ, այն է՝ ինքը հրաժարական կտա առաջին իսկ հնարավորության դեպքում, երբ ստացվի ապահովել բնականոն իշխանափոխությունը և խուսափել վտանգավոր ցնցումներից: Արայիկ Հարությունյանը որևէ նպատակ չունի այսպիսի ծանր պայմաններում խուսափելու ստանձնած պատասխանատվությունից»,- ասել է Ավանեսյանը։
Անդրադառնալով ՀՀ իշխանությունների հետ հարաբերությունների հարցին՝ նա հավաստիացրել է, որ շարունակվում են աշխատանքային հարաբերությունները, քննարկումներն ու, ըստ կարիքի, բանավեճերը:
«Սակայն ինչ ներքին քննարկումներ ու գործընթացներ էլ տեղի ունենան՝ Արայիկ Հարությունյանը համոզված է, որ հայության տարբեր հատվածների միջև պառակտումն ու լարվածության աճն անընդունելի են և վտանգավոր»,- ընդգծել է Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակը։

Достоверны ли слухи об отставке президента Арцаха? официальный ответ
В последние дни в социальных сетях и СМИ циркулируют новости о столкновениях между официальными лицами Армении и Арцаха, межправительственной напряженности в Арцахе, различных политических революционных процессах, увольнениях и отставках в Арцахе.
«Арцахпресс» спросил пресс-секретаря президента Лусине Аванесян об отставке президента Республики Арцах, самой обсуждаемой теме среди этих циркулирующих новостей, которая в ответ заявила, что президент Арутюнян продолжает выполнять свои обязанности на этом сложном для страны этапе.
«Особенно в этот период любые внутренние потрясения могут быть разрушительными для Арцаха, и президент в рамках своих полномочий исключит такие ситуации. Президент несколько раз публично обращался к теме своей отставки и его слова остаются в силе, то есть он уйдет в отставку при первой же возможности, когда можно будет обеспечить нормальную смену власти и избежать опасных потрясений. Араик Арутюнян не намерен уклоняться от взятой на себя ответственности в таких сложных условиях", - сказала Аванесян.
Коснувшись вопроса взаимоотношений с властями РА, он заверил, что рабочие отношения, обсуждения и, при необходимости, дебаты продолжаются.
«Однако, какие бы внутренние дискуссии и процессы ни происходили, Араик Арутюнян убежден, что разделение и рост напряженности между различными частями армянского народа недопустимы и опасны», - подчеркнула пресс-секретарь президента Арцаха.