Արցախից 16 անձ տեղափոխվել է Հայաստանի մասնագիտացված բուժկենտրոններ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով, ինչպես նաև շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 16 անձ այսօր՝ մարտի 10-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
13 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 2 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 8 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 169 հիվանդ։

16 people from Artsakh were transferred to specialized medical centers in Armenia
Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh to Armenia, 16 people from the "Republican Medical Center" CJSC of the Ministry of Health of the Republic of Artsakh with severe diseases of the tumor and cardiovascular system, as well as pathologies requiring emergency surgical interventions, were transferred today, March 10, with the mediation and accompaniment of the committee, to specialized medical centers in RA.
13 medical patients referred to Armenia for treatment within the framework of the state order returned to Artsakh with their companions.
In the "Arevik" medical unit, two children are in the neonatal and resuscitation department.
At the "Republican Medical Center" CJSC, 8 patients are in the intensive care unit, and 4 are in critical condition.
Until today, 169 patients have been transferred from Artsakh to Armenia with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross.