Արցախում մանրածախ առևտրի հատուկ կարգ է սահմանվել
Արցախի տեղեկատվական շտաբից հայտնում են. «Հաշվի առնելով ստեղծված վիճակը և տնտեսական շրջափակման հետևանքով շուկայում իրացվող ապրանքատեսակների սղությունն ու գնագոյացման հետ կապված խնդիրները, տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից չարաշահման դեպքերը, 07․03․2023թ․ Արցախի Հանրապետության կողմից ընդունվել է ապրանքների շրջանառության հատուկ կարգ, որն ուժի մեջ մտնելուց հետո տնտեսվարող սուբյեկտները պետք է նախապես ԱՀ հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող հանձնաժողովին ներկայացնեն այն ապրանքների ցանկը, որոնք նախատեսում են իրացնել, հանձնաժողովը դրանց համար սահմանելու է շուկայում իրացման առավելագույն գին, որը խախտելու դեպքում տնտեսվարող սուբյեկտները ենթարկվելու են վարչական տույժի՝ 500․000-1․000․000 դրամի չափով։
Գործընթացի նկատմամբ վերահսկողություն է իրականացվելու տեղական ինքնակառավարման մարմինների, վարչակազմերի ղեկավարների, Պետական եկամուտների կոմիտեի, Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող հանձնաժողովի և Արցախի Հանրապետության պետական տեսչությունների կառավարման կոմիտեի կողմից։
Այսօր և վաղը կկազմակերպվի տնտեսվարող սուբյեկտներին իրազեկելու գործընթացը, որից հետո Կառավարության կողմից սահմանված կարգը կիրառության մեջ կմտնի»։

Об этом сообщает информационный штаб Арцаха. «С учетом создавшейся ситуации и дефицита реализуемой на рынке продукции в результате экономической блокады и проблем, связанных с ценообразованием, случаев злоупотреблений со стороны субъектов хозяйствования. В Республике Арцах с 07.03.2023 принят специальный порядок обращения товаров, согласно которому после его вступления в силу субъекты предпринимательства должны в первую очередь представить в Комиссию по регулированию государственных услуг и экономической конкуренции Республики Армения перечень товаров, которые они планируют реализовывать, комиссия установит для максимальную цену продажи этих товаров на рынке, нарушение которой субъекты предпринимательства будут подвергнуты административному штрафу в размере от 500 000 до 1 000 000 драмов РА.
Контроль над процессом будут осуществлять руководители органов местного самоуправления, администраций, Комитета государственных доходов, Комитета регулирования государственных услуг и экономической конкуренции и Комитета управления государственных инспекций Республики Арцах.
Сегодня и завтра будет организован процесс информирования субъектов предпринимательства, после чего будет реализован порядок, установленный Правительством».