9 բուժառու Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 9 անձ «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
ԱՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ 9 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 1-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 153 հիվանդ։

9 patients were transferred from Artsakh to Armenia
Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh to Armenia, 9 people with tumor diseases and pathology requiring emergency surgical interventions from the "Republican Medical Center" CJSC of the Ministry of Health of the Republic of Artsakh were transferred to the specialized medical centers of the Republic of Armenia with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross.
The Ministry of Health of the Republic of Armenia informs that 9 medical patients referred to Armenia for treatment within the framework of the state order have returned to Artsakh with their companions.
In the "Arevik" medical unit, 6 children are in the neonatal and resuscitation department.
At "Republican Medical Center" CJSC, 6 patients are in the intensive care unit, and 1 is in critical condition.
Until today, 153 patients have been transferred from Artsakh to Armenia with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross.