9 բուժառու Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 9 անձ «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
ԱՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ 9 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 1-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 153 հիվանդ։

В связи с блокировкой Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, 9 человек с опухолевыми заболеваниями и патологией, требующих неотложных хирургических вмешательств, из ЗАО «Республиканский медицинский центр» Министерства здравоохранения Республики Арцах были переведены в специализированные медицинские учреждения Республики Армения при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста.
Министерство здравоохранения РА сообщает, что 9 пациентов, направленных в Армению для лечения в рамках государственного заказа, вернулись в Арцах со своими сопровождающими.
Плановые операции по-прежнему приостановлены в медицинских учреждениях, находящихся в ведении Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики.
В ЗАО «Республиканский медицинский центр» в реанимационном отделении находятся 6 пациентов, 1 из них в критическом состоянии.
На сегодняшний день при посредничестве и содействии Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению переведено в общей сложности 153 пациента.